תוכלו להאזין לפודקאסט גם בשרותים הבאים

אייטיונס
ספוטיפיי
יוטיוב
RSS

הפודקאסט כסף והשקעות עם עמית עשת

110. עמית עשת – הגדלת הכנסות, אפשרי לכולם

לידיעה, בהמשך הדף יש תמלול מלא של הפרק.

רבים מתעניינים ושואלים את עצמם: האם גם אני יכול להגדיל הכנסות?

כאחד שעסוק בנושא כבר למעלה מעשור, הגעתי למסקנה שכל אחד יכול וכל אחת יכולה.

יש לזה דרך, ולא הכל מצליח אבל אם נחושים זה מצליח לכולם.

בפרק שיתפתי תובנות שלי מהדרך וסקרתי אפשרויות רבות.

בין הדברים עליהם דיברתי בפרק:

  • האם גם שכירים יכולים להגדיל הכנסות?
  • למה נושא הגדלת הכנסות מעניין
  • האם כולם חייבים להתמקד בהגדלת הכנסות
  • מהם שלושת המודלים הראשיים להגדלת הכנסות
  • דוגמאות רבות "מהחיים" לכל מודל הגדלת הכנסות


לרכישת הספר כסף והשקעות מודפס או דיגיטלי:

https://bit.ly/3ANVmhz

קורס בונים עתיד מהשקעות:

https://bit.ly/3m3KG5a

מוזמנים לעשות subscribe לפודקאסט ולקבל עדכון מידע כשיצא פרק חדש.

קהילת כסף והשקעות בפייסבוק: https://bit.ly/3GGBT2c

ערוץ היוטיוב של עמית בו סרטונים רבים בעולם הכסף וההשקעות: https://bit.ly/2Kt99Ci

*** הבהרה: כל הנאמר בפרק הינו למטרות לימוד בלבד ולא מהווה לשום פעולת השקעה משום סוג שהוא.

תמלול:

שלום לכולם, אני עמית, ברוכים הבאים לפרק 110.

היום אדבר לבד בנושא הגדלת הכנסות. עשיתי סקר בקהילת הפייסבוק של "כסף והשקעות" מה הנושאים שמעניין אתכם לשמוע פרקים חדשים עליהם, הצגתי את ארבעת השלבים שאני מאמין שכל אחד עובר ותמיד אנחנו מתקדמים בתהליך ספירלה, כמו שהצגתי גם בספר "כסף והשקעות", וארבעת השלבים הם מיינדסט ותודעת שפע, הגדלת הכנסות, תכנון פיננסי וניהול הכסף והשקעות. היה רוב די גדול להגדלת הכנסות, שרוצים להרחיב, לדעת, לשמוע וכו', אז החלטתי שאני אעשה פרק כזה ופרק לבד כדי שאני אוכל להביא את האני מאמין שלי ואנסה לחפש מרואיינים מעניינים שיוכלו לספר מהניסיון האישי שלהם.

רגע לפני שמתחילים אני ממש רוצה להגיד תודה לכל המאזינים שמפרגנים לי בפרטי, ברשתות, שמספרים לחברים על הפודקאסט, למי שבא להגיד לי שלום בכנס בבאר שבע שהיה בסוף דצמבר 22', זו פעם ראשונה שבעיר חוו כנס מהסוג של "כסף והשקעות". היו בערך 250 איש, ראש העיר הגיע ועשה הרצאת פתיחה מרתקת. בקיצור, הייתה אווירה טובה, מאוד מאוד מרגש ומשמח, אז תודה לכולכם, כל מי שמקשיב, מספר לחברים, שזה יעד גדול שלי כדי להגיע לכמה שיותר אנשים.

ונעבור לפרק מה שנקרא. אז למה הגדלת הכנסות לדעתי זה חשוב? אני טוען שלקצץ הוצאות, מה שהורגלנו, מה שההורים שלנו אמור לנו, מה שבתקשורת מספרים לנו לפני חגים, תיסעו לסופר כזה, לסופר כזה, פה תחסכו 20 שקלים, פה תחסכו 200 שקלים, זה אחלה, מעולה לחסוך, חשוב לא לבזבז כסף מיותר, אבל לא משם תבוא הבשורה, לא משם יבוא השינוי הכלכלי שלנו. ולכן אני חושב שאנחנו צריכים להתמקד ב-עוד, עוד הכנסות, העוד הוא אין סופי, יש עשרות ומאות אפשרויות, לכולם, תתפלאו, וככל שאני אמצא עוד ערוצי הכנסה ועוד ערוצי הכנסה, אז יהיה לי יותר, ואני לא צריך לחשוב רק על קיצוץ.

לנו בתא המשפחתי יש כ-15 ערוצי הכנסה, זה נשמע נהדר, זה באמת נהדר, אבל יש כאלה שנותנים לנו בין 0 ל-2 דולר בשנה, אז אנחנו מפתחים עוד ערוצים, חלקם מצליחים יותר, חלקם פחות, אבל בהחלט יש מיקוד בזה. וכשאני נתקל באנשים, בלקוחות, בשיחות, ושואלים אותי למה זה חשוב, למה צריך את זה בכלל, אז אני אומר למה זה חשוב לדעתי כי להתמקד ב-עוד זה יותר חשוב מלהתמקד בלקצץ, אבל אם התזרים שלכם מאוזן ואתם מרגישים שהכל בסדר, אז זה לא חובה, אני לא אומר שזה "מאסט" וכל אחד חייב. מי שנמצא במינוס כרוני, אז זה כבר באמת חובה, אין לו ברירה, אבל מי שהתזרים שלו מאוזן ועם עודף כזה או אחר, ולא רוצה, לא צריך. אבל מי שרוצה להגדיל את ההון שלו יותר מהר כדי להתקרב לפרישה מוקדמת, מי שרוצה להגשים את עצמו בעוד דרך, מי שרוצה לתת לעולם מהידע שלו או מהדברים, זה עשוי להתאים לו.

בהמשך הפרק, כי דרך אגב אני מקליט אותו בינואר 2023, לא יודע מתי תקשיבו לו, אציג הרבה אפשרויות וממש ממש זה לא חובה, אני לא מאלה שמטיף לזה שזה בכל מחיר, אני אומר לא יכול להיות שישבו איתי בפגישה אנשים ויגידו לי אנחנו רוצים להגדיל הכנסות, וכשמבינים במה זה כרוך אז אומרים טוב, אז אין לי זמן, אין לי חשק וכו'. זה כבר לא מתאים, כי אני לא מכיר קיצורי דרך, הרוב כרוך באיזושהי עבודה כלשהי, אם זה לימוד, כזה או אחר, או אם זה התנסות או אם זה הגעה ללקוחות או אם זה השקעות אז להבין את הסיכוי סיכון, יש דברים יותר דורשי מעורבות שלנו, יש כאלה שפחות, אז למי שזה לא מתאים זה בסדר, אבל אתם לא יכולים להגיד לעצמכם אני רוצה להגדיל הכנסות אבל אין לי זמן, אין לי כסף, אין לי כישורים ואין לי ואין לי ואני לא יכול.

הכל אפשרי, כל אחד יכול, וכל מה שאני אגיד היום מתאים לשכירים, מתאים לעצמאים, כמובן שלעצמאים יש מרחב יותר גדול של אפשרויות, עצם זה שהם בוחרים במה לעסוק ויכולים לשנות כיוון, אבל גם לשכירים יש מרחב אפשרויות לא קטן. מה שכן, זה תהליך. אני לא חושב שזה ביום וחצי פתאום קורה, הוקוס פוקוס, עוד פעם, חוץ מהשקעות שזה יחסית קל למי שיש הון, אז אני מציע למי שבונה משהו חדש או רוצה הכנסות, הגדלת הכנסות חדשות, תתמקדו כל פעם בדבר אחד או שניים, ואז תמשיכו הלאה, כי אדם שנחשף לעולם הזה, פתאום עולים מלא מלא רעיונות, מלא מלא תשוקות, מלא מלא רצונות, ואז מנסים לעשות הכל וזה לא עובד, זה גם לא עובד לאנשים מנוסים דרך אגב, זה, אתה עושה משהו, אתה מבין מה הסיסטם, אתה מבין מה אתה עשית טוב, מה לא עשית טוב, ונקסט.

אולי תפעיל קבלן משנה או פרילנסר כזה או אחר שיעזור לך לתחזק את מה שבנית, אבל בהתחלה אני מציע לראות מה עובד לכם, מה פחות עובד לכם, ולא לנסות בחודש לעשות 8 דברים ביחד, כי לא תצליחו, ואז מה תגידו לעצמכם? זה לא אפשרי, זה לא אני, זה לא בשבילי, ועוד פעם יתחילו כל הסיפורים היפים, ואתם אנשים חכמים אז גם הסיפורים שלכם נורא משכנעים את עצמכם לפחות, אז לנסות לעשות אבל בקצב הגיוני. אני חושש שרבים לא יעשו את זה, הסיפורים בראש הם נורא חזקים, צריך בשביל זה כסף וצריך כישרון ואני אין לי זמן ויש לי ילדים צעירים ויש לי ילדים גדולים ואני קודמתי בתפקיד ואני לא מספיק כי אני עצמאי ואני צריך ללכת לרואה החשבון ולגבות כסף. אני יכול לעשות פרק שלם על סיפורים למה לא, אבל זו לא המטרה שלי.

אני טוען שכל אחד יכול, צריך לרצות את זה, צריך להתעסק עם זה, זה תהליך, אבל כל מי שזה חשוב לו יכול והשאלה מה מוכנים לעשות בשביל זה. אז מה שאני מציע כדי שזה לא יהיה ערטילאי מידי ולא יהיה מתסכל מידי, מצד שני גם שלא יהיה קל מידי, אז תחליטו על איזשהו סכום, נגיד שהיום יש לכם הכנסות בגובה איקס, אם אתם בתא משפחתי אז כתא משפחתי תחליטו, סתם אני אומר מספר, נגיד שיש לכם היום 18 אלף שקל הכנסות, אתם יכולים להחליט שאתם תוך חצי שנה רוצים להגיע ל-19 אלף 200, כלומר להגדיל ב-1,200 שקל. ויש כאלה שאולי ההכנסות היום, אדם כאילו לבד, בלי תא משפחתי, שההכנסות אולי היום הם 9,200 שקל, אז להגיד אני רוצה עשרת אלפים. כלומר כל תוספת היא בסדר. ותא שיש לו היום 30 אלף שקל ויש להם כישרון שהם חושבים שהם יכולים לעשות, אז שישימו יעד של 34 אלף שקל, זאת אומרת עוד 4,000 שקל, זאת אומרת אני לא מעניין אותי אם היעד הוא 500 שקל או אלף או אלפיים או מיליון לעוד חודש, אני רוצה שתשימו מספר שהוא יהיה מאתגר, שלא יהיה כזה על הדרך, כי זה ידחוף אתכם הלאה, זה ידחוף אתכם הלאה גם ברמת ההנאה האישית, סיפוק, מעבר לכסף, כי אני חוזר, המוטו שלי, מי שלא מכיר, המוטו שלי אומר כסף זה רק כסף, זה אחלה כלי לחיים, הוא עושה את החיים נוחים יותר אבל לא צריך להשתעבד בשבילו.

מי שרוצה, מצוין, שימו יעד, אני מציע אפילו לעשות "פאוז" רגע על הפרק, ולפני שממשיכים להקשיב להגיד לעצמכם מה המספר, מה המספר שאם אני אשיג אותו כל חודש, אני אגדיל, זה יהיה לי נהדר. ואני טוען שאם היעד יהיה היום 800 שקל לחודש, וכשתגיעו אליו, לא משנה מתי, אז תשימו את היעד להגדיל בעוד 1,300 שקל, כי אם הצלחתם ב-800 שקל להגדיל, למה שלא תצליחו בעוד 1,300? וכשזה יהיה, אז תגידו יאללה, אם הגעתי לעוד 1,300, אולי עכשיו אני אנסה 2,500 וכך הלאה, כל הזמן לאתגר את עצמכם ולהגדיל ולמצוא עוד ערוצי הכנסה והכל צריך לבוא ממקום של כיף, של תשוקה, של הנאה, לא רק הנעה, לעשות, כי שעושים את הדברים בצורה כזו, זה בד"כ מצליח יותר טוב, כי אנחנו לא בסטרס.

עכשיו אני רוצה לחלק את עולם הגדלת ההכנסות ל-3 משפחות, לכל משפחה יש את הסיפור שלה. אז שלוש המשפחות, וזה מאוד חשוב להבין, ואפילו תקשיבו לפרק הזה עוד פעם למי שבאמת חשוב ובוער בו נושא הגדלת הכנסות.

משפחה ראשונה – הגדלת הכנסות תלויות זמן, דרך אגב אני אתן תכף דוגמאות, לכל משפחה אתן דוגמאות. אז הגדלת הכנסות תלויות זמן זה משפחה ראשונה, משפחה שנייה הגדלת הכנסות תלויות הון, ומשפחה שלישית הגדלת הכנסות מנכסים שאני מייצר עם הון קטן או בלי הון בכלל ואני מצליח לשכפל אותם בדרך זו או אחרת.

חשוב לי לציין גם שכשכירים יכולים להרוויח עוד כסף אם אתם לא חתומים בהסכם עבודה שאסור לכם, כי יש מעסיקים שמחתימים שאסור לעבוד בתחום דומה או לא לעבוד בכלל בעוד עבודה, אבל אם אתם לא חתומים על זה, מבחינה חוקית מותר לכם, צריך לדווח על כל ההכנסות, כלומר לפתוח תיק עוסק, עוסק מורשה, עוסק פטור, ולדווח על ההכנסות הנוספות, תתייעצו עם כל רואה חשבון, יועץ מס, איך עושים את זה, מה חוקי, אבל הכל בסדר, אין למדינה שום בעיה שאתם תהיו גם שכירים וגם עצמאיים כל עוד הכל מדווח ונעשה כחוק.

הדוגמאות שאביא הן רק חלק קטן מהשפע האין סופי שקיים אצלכם בראש, בידע שלכם, ביצירתיות שלכם, בתשוקות שלכם, אז אני מביא פה דברים בנאליים יותר ובנאליים פחות, אבל באמת לכל אחד יש את הייחודיות שלו בעולם, אפשר לייצר מזה כסף, אם רוצים.

אעבור למשפחה הראשונה, הגדלת הכנסות תלויות בזמן. מה הכוונה? הכוונה שאנחנו עושים משהו ומקבלים שכר תמורת הזמן שהשקענו. הנפוץ והמוכר והקל ביותר זה כמובן מישרת שכיר. אנחנו נמצאים במקום העבדה מספר שעות, תמורת זה מקבלים שכר, ככל שנתקדם בסולם הנחיצות למעסיק שלנו, כך שכרנו יעלה, יכול להיות שהוא גם ידרוש מאיתנו עוד שעות בגלל זה, אבל הכנסות תלויות זמן. יש לי מלא אפשרויות ודוגמאות איך להגדיל הכנסות תלויות זמן. "החיסרון" בהכנסות תלויות זמן, שבסוף הזמן שלנו גם סופי, כי אנחנו צריכים מתישהו לישון, מי שיש לו זוגיות רוצה להיות עם הבן/בת זוג, אם יש ילדים להיות קצת עם הילדים, תחביבים וכו'.

אז הגדלת הכנסות תלויות זמן זה אחלה, זה מצוין, בטח למי שיש זמן פנוי או תשוקה שהוא רוצה להתחלק איתה עם העולם. עכשיו אתן כל מיני דוגמאות פרקטיות איך אני יכול להגדיל הכנסות תלויות זמן. נתחיל עם עצמאים. אז השאלות שאני תמיד שואל, תגידו, מתי בדקתם פעם אחרונה את המחירון שאתם מוכרים מוצרים ללקוח? אולי אתם מוכרים מוצר או שירות שכבר לא העליתם את המחיר זמן רב ומחירי השוק כבר לא, אתם נמוכים דרמטית ממחירי השוק. אני לא מדבר פה על להיות גרידיים, אני אומר אם כל השוק מוכר פלאפל ב-20 שקל או 18 שקל ואתם מוכרים ב-12, צריך לתת סיבה ממש טובה למה לא להעלות את זה למחירי השוק. אז עצמאים, תבדקו את המחירון שלכם, של המוצרים, של השירותים.

שאלה נוספת לעצמאים, מתי בדקתם פעם אחרונה רווחיות של המוצרים או השירותים שלכם, והורדתם כאלה שהם פשוט לא ריווחיים, אתם רגילים לעשות אותם, הלקוחות רגילים לקנות אותם מכם, אז מה? זה כבר לא רלוונטי. אז אני מכיר למשל הרבה מאוד סטודיואים של עיצוב ודברים כאלה. הם צמחו מעולם כרטיסי הביקור ופליירים ודברים פשוטים, בלי קשר לטכנולוגיה בעולם שהשתנתה, אז הם עברו לעשות אחרי זה קמפיינים של פרסום ותערוכות כי לדבריהם, המוצר כרטיס ביקור ועיצוב פליירים כבר לא מתאים לנו. אז תבדקו האם יש מוצרים, שירותים שהם לא ריווחיים לכם, וזה שהלקוח רגיל לקנות את זה מכם זה לא אומר שאתם חייבים להמשיך להתעסק עם זה.

עוד שאלה לעצמאים, מתי עשיתם פעם אחרונה סקר לקוחות וראיתם מה הם רוצים לקנות מכם? יכול להיות שיש לכם שירות או מוצר שהלקוחות מחפשים, אתם לא מציעים אותו, ובטוויסט קטן בעלילה אתם יכולים להציע אותו או לשווק אותו או למכור אותו או להכין אותו, עוד פעם, זה כמובן תלוי בסוג העסק. אז זה כמה מקומות של הגדלת הכנסות ממש בקלות לעצמאים בתחום שלכם בלי לעשות דברים נוספים.

לשכירים אני אומר, מתי פעם אחרונה ביקשתם העלאת שכר? זאת דרך מעולה להגדיל מהר הכנסות, אומנם זה לא סיסטמטי שכל חודש זה עולה ועולה ועולה, אבל אם בבת אחת אני יכול להגדיל את ההכנסות שלי באלף שקל ברוטו או 800 שקל ברוטו או פחות או יותר, זה נהדר, כי גם הנטו שלי גדל, גם ההפרשות הסוציאליות שלי גדלות, אז אני צובר עוד כסף, אם זה קרן השתלמות, אם זה קרן הפנסיה, אז זה עוד כספים שנצברים עבורי כל החיים. יש מקומות שיש דיוני שכר מסודרים ויש המון מקומות שלא.

עכשיו אזרוק כל מיני רעיונות שכל אחד יכול לבחון האם הם מתאימים לו והאם בא לו עליהם, כי אפשר להרוויח כסף. למשל, עבודות מה שנקרא "בשכונה", למשל דוגי-ווקר, אלה שיש להם כלבים ורוצים שמישהו יוציא אותם לטיול פעם, פעמיים ביום, ואם לוקחים כמה כלבים זה ממש משתלם, זה יכול להיות חלוקת עיתונים, זה יכול להיות בייביסיטר, זה יכול להיות שמירה על תינוקות בשעות הבוקר או אחר הצהריים עד שההורים חוזרים מהעבודה, זה יכול להיות נהגים שבשלילת רישיון אז הם צריכים מישהו שיסיע אותם וישלם תמורת זה, כלומר יש לנו המון דברים מתחת לעיניים שצריך לפתוח את העיניים ולהחליט איך אני מחפש ומה אני רוצה.

יש המון המון עבודות דרך המחשב, זה יכול להיות עורך סרטים, סרטי וידאו, זה להוסיף כתוביות, זה יכול להיות מאיירים, תרגומים, קידומים בפייסבוק, אם זה פרסום ממומן או קידומים ושיווק אינטרנטי כזה או אחר, אז בטח שזה מתאים לאנשים שעושים את זה כשכיר ומותר להם לעסוק באותו מקצוע גם באופן פרטי אז כבר הידע קיים להם. אם לא יש דברים כמו לתמלל או להוסיף כתוביות לסרטוני יוטיוב וכו', יש לזה ביקוש הולך וגדל, וכל מיני תוכנות אוטומטיות יכולות לעזור ולעשות את זה מהיר יותר.

זה יכול להיות מכירה של מוצרים שאתם היוצרים שלהם, זה מעוגות ותבשילים, דרך תכשיטים, דרך קופסאות מתנה מיוחדות, וכל אחד, מי שעושה קופסאות שחמט, את המשחק מעץ מגולף בצורה מיוחדת, אז כל אדם שיש לו כישרון יצירתי בידיים, מכל סוג שהוא, ממזון ועד כל דבר, וואלה, אפשר. אתם יכולים לעשות הדרכה או הכשרה של ידע שיש לכם, למשל אם אתם יודעים סינית קנטונזית, ולחפש אנשים שמחפשים סינית קנטונזית, או אם אתם יודעים גרמנית, אנגלית, צרפתית, ספרדית, איטלקית וכו', שפה זרה.

יכול להיות שאתם מומחים בכימיה- אני אחד מבוגרי טכניון היחידי לדעתי בישראל שלא למד כימיה, כי זה הפחיד אותי, אז אם אתם מומחים בכימיה תעזרו לאנשים כמוני לקראת בגרות, לקראת מבחנים באקדמיה וכל מקצוע אחר, מתמטיקה, שיש כאלה שמתקשים, תעזרו לבגרות, למבחנים, תלמדו אנשים, תלמדו אותם תוכנה, שרטוט, כל דבר שאתם יודעים ויש צורך. אתם יכולים ללמד אנשים גם לסרוג, לעשות אומנות, קדרות, כתיבה שיווקית, לעשות הרצאות.

 יש פלטפורמות שעוזרות לחבר בין מחפשים למציעי עבודה, פלטפורמה ישראלית שהיא היום נסחרת בארה"ב, חברת Fiverr, שפעם זה היה כל דבר 5 דולר והיום אתם יכולים להציע כל מחיר שאתה רוצה, יש פרילאנסרים, יש גם את upwork בעולם, זאת אומרת כל דבר שאתם יכולים להציע, כי דרך אגב לפעמים מחפשים שם מתרגם מעברית לאנגלית או מאנגלית לעברית ושפות, אתם יכולים להעלות את הפרופיל שלכם ולהתחיל לחפש.

עוד דוגמאות – Funzing, מי שלא מכיר, תיכנסו לאתר של Funzing בישראל, אתם יכולים להציע סדנאות אצלכם בבית, סיורי שטח ארכיאולוגיים או להכיר את השוק של פתח תקווה או ראש העין, ירושלים, התקווה וכו', סיורי גראפיטי, כל דבר שבא לכם, שאתם אוהבים, להציע, ב-Funzing יש המון המון אפשרויות להציע שירותים של Fun, ומכאן השם.

Etsy זה אתר שמוכר אומנות בעולם, גם כישראלי כל אחד יכול לפתוח חנות, להתחיל לשווק. כל זאת ועוד מה שנקרא, אז ניסיתי פה לתת, אולי קצת מהר אז תקשיבו לזה עוד פעם, אבל המון המון רעיונות מה כל אחד יכול למצוא את הנישה שלו, את הזמן שלו, כמובן שכל משרת ייעוץ כזו או אחרת, אם אתם עוסקים בתחום של משאבי אנוש בארגון כשכירים, אתם יכולים להציע שירותים של איך מתראיינים, איך כותבים קורות חיים, איך עובדים בלינקדאין וכו', לאלה שמחפשים, לאלה שלא יודעים. תקשיבו עוד פעם, תרשמו לעצמכם נקודות, תפעילו את היצירתיות שלכם, יאללה, לעשות.

אחרי שבניתם את התשתיות הראשונות, חלק מהדברים אולי תלמדו אנשים שיכולים לעשות את זה עבורכם, איתכם, קבלני משנה, תנסו לחשוב איך אתם מרכזים, אם אתם למשל מלמדים משהו, האם מתאים לרכז 3-4 אנשים, אז כל אחד מהם ישלם קצת פחות, אבל אתם פר שעה תרוויחו יותר כי אמרנו שאלה הכנסות תלויות זמן. אני ממש סקרן מה לקחתם ומה תעשו עם זה.

נעבור למשפחה השנייה, הגדלת הכנסות תלויות הון. אז פה בפודקאסט "כסף והשקעות" יש המון המון פרקים על השקעות מכל מיני סוגים, אז אני מתחיל בגילוי נאות שכל מה שאני אגיד עכשיו זה לא המלצה להשקיע משום סוג שהוא, אני נותן ידע לימודי, תבחרו לעצמכם מה מתאים לכם, מה טוב לכם, בזמנכם החופשי, אבל אני רוצה שנזכור שכל אחד יכול להתחיל להשקיע בכל סכום שהוא, כסף מייצר כסף בכל סכום. ממאות שקלים לחודש כבר אני יכול להתחיל לעשות הוראת קבע או השקעה אישית דרך שוק ההון, שם סף הכניסה הוא מאוד נמוך.

אני יכול לבד, אני יכול ללכת לקופת גמל להשקעה או לחיסכון מנוהל, אני יכול לקנות קרנות סל, לקנות קרנות נאמנות, למי שעצמאי ועוד לא פתח קרנות השתלמות, אני מציע לפתוח קרן השתלמות, אפשר להפקיד עד התקרה השנתית המוכרת במס, לא קשור לרמת ההכנסה שלכם, גם אם ההכנסה שלכם היא 7,000 שקל בשנה מהעוסק, עדיין אפשר להפקיד עד התקרה. זה הבדל בין מה ההוצאה המותרת לניכוי במס לעומת רמת ההשקעה, הפקדה המותרת. ושכירים, אם אין לכם קרן השתלמות, זה הזמן בדיון שכר הבא או בבקשה הבאה לבקש, המעסיק נותן בד"כ 7.5%, 2.5% הולך מהשכר שלכם, אבל זאת אחלה תכנית חיסכון, הרווחים פטורים ממס, ופתאום נולדים לכם כמה עשרות או מאות אלפי שקלים אחרי כמה שנים.

אז השקעות שוק ההון – היתרון הגדול שלהם שאפשר להתחיל בכל סכום, זה נזיל, כמובן יש סיכונים, יש תנודתיות, אבל זה בכל סוג השקעה.

השקעות תלויות הון הבאות כמובן זה נדל"ן, נדל"ן בארץ, נדל"ן בחו"ל, זה יכול להיות יזמי, יכול להיות נדל"ן מניב, קרקעות, מסחרי, משרדים, יש אלף ואחד סוגי השקעות נדל"ן, כמובן שרף ההון בישראל הוא גבוה יותר מהשקעות קבוצתיות בחו"ל או נכסים בחו"ל, אבל לכל השקעת נדל"ן יש לה את היתרונות שלה והחסרונות שלה. אני עוד לא מצאתי שום השקעה שיש בה רק יתרונות, לצערי, מי שמכיר מוזמן לספר לי.

נדל"ן כאמור זה הגדלת הכנסות תלוית הון. אם זה יזמי אני עושה אקזיט בסוף, אם זה מניב אז שכר דירה פלוס, בתקווה שתהיה עליית ערך עד שאני אמכור וכך הלאה, יש מלא פרקים בנושא, כל דבר שאני אומר עכשיו, שוק ההון, נדל"ן, יש המון המון פרקים בפודקאסט מי שפחות מכיר, אנחנו פרק 110, אז פשוט תדפדפו באפליקציה שאתם שומעים דרכה על שמות הפרקים ואתם תיראו כבר מה קשור לנדל"ן, מי שזה מסקרן אותו, גם בארץ, גם בחו"ל, כי עשינו על זה לא מעט פרקים, גם על שוק ההון.

יש סוג נוסף של השקעות הוניות שנקרא הלוואות חוב. זה יכול להיות הלוואות חברתיות, ששם סף הכניסה שוב הוא נמוך, ויש הלוואות ליזמים, זה יותר בן דוד של איגרת חוב, של אג"ח, שיש אותו גם בשוק ההון, עם ביטחונות כאלה ואחרים, זה גם סוג של השקעה, של הגדלת הכנסות תלוית הון. וכמובן יש השקעות שונות ומשונות דרך להשקיע בעסקים, להשקיע בסחורות, מטבעות דיגיטליים, אתרים אינטרנטיים מניבים, מסחר אלקטרוני שלא אתם בונים את החנות אלא אתם משקיעים במישהו שעושה עבורכם. פה רמות הסיכון-סיכוי בד"כ עולות משמעותית, זה לא מתאים לכל אחד, אבל מי שיש לו תיק השקעות שהוא שם בו פרוסה מסוימת שהוא מוכן לקחת בה סיכון, אין לי שום בעיה עם זה.

שוב, אין פה המלצות על שום פעילות מסוג כזה או אחר, כל המטרה שלי זה לנסות להראות לכם בפרק הזה את המגוון הגדול, הרחב, של אפשרויות הגדלת הכנסות, כל אחד יבחר מה מתאים לו.

מה שהיה משותף בכל הדוגמאות שנתתי שכן צריך איזשהו הון ברמה מסוימת כדי להתחיל, אבל אם נפעל להגדלת הכנסות בדרכים אחרות, מה שאמרתי במשפחה הראשונה ומה שאני תכף אדבר במשפחה השלישית, יהיה לנו עוד כסף להכניס כאן למנגנון של השקעות תלויות הון ואז ההכנסות שלנו יגדלו, אם זה דרך דיבידנדים, אם זה דרך עליית ערך ואני אחתוך פרוסה מהרווחים, אם זה נדל"ן שזה סרט אחר, זאת אומרת יש מועד המימוש הוא כרגע לא מעניין בפרק הזה, מה שמעניין זה האפשרויות, גם למי שיש 500 שקל פנויים בחודש או 800 שקל פנויים, אתם יכולים להתחיל להשקיע לאט לאט, תיבנו לעצמכם תיק השקעות גם הוניות וזה יעזור לכם להגדיל את ההון שלכם ואת ההכנסות.

הגענו למשפחה השלישית – הגדלת הכנסות מנכסים שאני מייצר בעצמי, ללא הון בכלל או הון קטן. מה שכולנו יודעים, שהעולם התעסוקתי היום משתנה, ולא משנה אם אנחנו שכירים או עצמאיים, הכל קורה מהר יותר, שכירים שפעם היה להם ביטחון תעסוקתי כמו במאה הקודמת, נכנסת לעבוד בגיל 23, יצאת לפנסיה בגיל 65 או 67 מאותו מקום עבודה, זה כמעט כבר לא קורה, כי גם מי ששכיר היום מידי פעם מחליף עבודות, ואני בהחלט לא מאלה שאומר שכל אחד צריך להיות עצמאי, גם בזה יש יתרונות וחסרונות אבל זה אומר שאם העולם משתנה אז אני צריך לפתח את עצמי, אני צריך להיות יותר גמיש, אני צריך להיות יותר בעל יכולות למידה.

בזכות חופש המידע והאינטרנט נפתחות המון המון אפשרויות, זאת אומרת שככל שיהיו לנו יותר ערוצי הכנסה, אז כל החופש הפיננסי שלנו והביטחון יוכל לעלות, בלי קשר למה שאנחנו עובדים, ומה שיפה בזה, שרוב הדברים אם לא כולם אפשר לעשות מהבית, בזמננו החופשי, אין את המחויבות ואת ה"קומיטמנט" הזה שאני כל יום כשכיר נגיד צריך לתת איקס שעות בעבודה או כעצמאי שאני נותן שירותים או שאני בחנות, ואם יש לי עובדים אז לדאוג שהמנגנון עובד ומשלמים להם בזמן, אז הגדלת הכנסות מדברים שאני עושה לבד ואני בונה אותם, אני יותר גמיש בזמן, מאוד מלהיב לראות שזה דברים שאני בונה אותם ומשקיע בהם והם הופכים אחרי זה להיות הכנסות פסיביות, יותר או פחות, וזה מן סיסטם כזה שעובד.

דוגמאות שאתן עכשיו, אבל אני מדגיש שוב, אף דוגמה ממה שאני אתן עכשיו זה לא משהו כזה על הדרך, עובדים שעתיים בחודש מהים עם לפטופ וזה עובד. לא, לא, לא. כל אחד מהם צריך להשקיע בו, צריך לבחור מה מתאים, צריך לעבוד בזה, צריך להשקיע בזה בהתחלה, אבל כל הרעיון שאם זה תופס, אז זה כבר מן סיסטם שמשכפל את עצמו ואפשר להוריד את היקפי העבודה, אבל יש בזה גם דברים שלא תמיד יצליחו, אז קחו את זה בחשבון.

אני מתחיל לא לפי איזשהו סדר חשיבות או סתם מה שבא לי, מה שרשמתי לעצמי כנקודות. יש ערוצי הגדלת הכנסות מבוססי מסחר אלקטרוני. היום אני מעריך שאין מאזין, בהנחה שרוב המאזינים הם מתחת לגיל 70, אז אין מאזין לדעתי פה שלא קנה משהו באינטרנט מתישהו בשנה האחרונה. יש כאלה שקונים כל יום, כל שבוע, יש כאלה 3 פעמים בשנה אולי, אבל אנחנו מבינים שהאינטרנט, אנחנו קונים, אז זה אומר שאנחנו בעצם באיזשהו אתר עשינו סליקה ואיזה מישהו מכר לנו את זה, אז הפלטפורמות המאוד מוכרות זה אמזון ואיביי וגם לפייסבוק יש מקום, פלטפורמה כזאת שאפשר למכור דרכה, וצצים עוד כל מיני מארקט פלייסים זה נקרא, זאת אומרת אם אני מקים איזושהי פלטפורמה שאני יכול למכור דרכה מוצרים שלי או לא שלי, אז זה מגניב.

הזכרתי קודם את etsy, אז אני יכול לבנות חנות של etsy, לשים בה מוצרים שלי וגם לא שלי, יש פה כל מיני דברים, טכניקות, כמובן שצריך לדאוג שיבואו אחרי זה לקוחות, הם לא באים לבד, אבל זה חלק מהעבודה. אז ערוצי הכנסה מבוססי מסחר אלקטרוני. ערוץ הכנסה אחר, מסוג אחר, זה מבוסס מה שנקרא קניין רוחני. זה יש המון המון דוגמאות, למשל נגיד שיש לכם כישרון לצילום ויש לכם המון צילומים, למרות שהיום לאט לאט ה-AI מתחיל לקחת לנו הרבה מאוד מדברים שבעבר נעשו, אבל גם ה-AI, מי שילמד כמה שיותר מהר וייצר תוכן ותמונות ודברים שיעזרו לבלי עסקים דרך AI, יעשה מזה כנראה הכנסות מאוד מאוד יפות. אז אם יש לנו כישרון לצילום, אני יכול לשים את התמונות שלי בכל מיני אתרי צילום או לפרסם לבד ושיקנו את התמונה, אני אשלח.

יש ערוצי הכנסה מבוססי תוכן שלנו, תוכן זה כל מיני דברים, לדוגמה ספרים, אז מי שיודע, כתבתי הרי את הספר "כסף והשקעות", יש לי עוד ספרים, לאשתי יש 9 ספרים בעולמות אומנות הפסיפס, יש לנו גם הוצאה לאור של ספרים שנקראת "סיפור פשוט", אז אני יכול לכתוב ספר, אני יכול לפרסם אותו בגרסה דיגיטלית ומודפסת, בארץ או באמזון. יש עלות חד פעמית של הכנה, הפקה שלו, ברגע שסיימנו, יש לנו כלי ליצירת הכנסות. עכשיו מי שחושב שהוא כתב ספר וכל העולם חיכה לו ועכשיו הוא ייעשה מיליארדר מהספר שהוא כתב, צר לי לאכזב אותו, זה טעות, זה לא יקרה. אבל ספר הוא פלטפורמה שאני יכול לקדם הרצאות שלי, אני יכול לפתוח דלתות עסקיות, אני יכול לעשות מוצרים משלימים מה שנקרא כמו "מרצ'נדייז", אם זה ספר ילדים ויש איורים שאני אוהב, יהיו לי גם תמלוגים מהספר, אבל צריך לעשות תכנית סביב זה. זה לא שכתבתי ספר, הוצאתי עשרת אלפים שקל, 20, 30, 40 אלף שקל, ועכשיו העולם מחכה לי. אפשר להקטין הוצאות ולעשות מכירה מראש דרך הד-סטארט, כמו שאני בחרתי לעשות, זה גם עושה חשיפה, אתה גם מוכר עותקים מסוימים מראש.

שוב, עולם הספרים זה עולם שלם שכמובן סיגלית אשתי שעוסקת בעיקר מול הלקוחות בסיפור פשוט תשמח להסביר, באתר שלנו simplestory.co.il, יש מדריך חינמי שמסביר את התהליך של כתיבת ספר, אבל חשוב לי להיות ברור, זה שהוצאתם ספר הכי טוב והכי מעניין שבעולם, עכשיו צריך לדאוג שאנשים יכירו אותו. אבל מה יפה בספר? השקעתי, כתבתי חד פעמית, עכשיו יש לי נכס, כמו שאתר שלי הוא נכס לתמיד, אני יכול להשתמש בו ולהחליט כמה אני משקיע ואיך בשיווק שלו.

ערוץ הכנסה נוסף שמבוסס תוכן יכול להיות בלוג/בניית קהילה. היום יש הרבה מאוד קהילות פייסבוק, יש גם היום קהילות וואטסאפ, יש כל מיני דברים, בהם אתם יכולים לשתף בתחום העניין שלכם, יש הרי לכל דבר היום, מקבוצות סאבלטים ועד קבוצות מומחים בגננות, בכלי עבודה, בטיולים בחו"ל, פיננסים כמובן וכל תחום שהוא, קחו תחום שיש לכם תשוקה, מצלמות ענתיקה, ותתחילו לעשות משם גם מוניטיזציה, תמצאו, אחרי שכתבתם תוכן, אחרי שהכנסתם אנשים לקהילה, תראו האם יש דרך לעשות מפגשי קהילה, שיתופי פעולה, קורס מסוים שאתם תציעו לאנשי הקהילה, זה כבר יצירתיות ספציפיות, אבל להקים קהילה ולבסס אותה זה מצד אחד דורש כן איזשהו זמן, אבל אם אנחנו מוצאים תוכן ואנחנו כותבים תוכן בבלוג או רשימת דיוור ואנחנו נמצאים בקשר עם הלקוחות, אז יש לנו אפשרות להעלות את ההכנסות שלנו.

עוד דבר שהוא מאוד מוכר זה מוצרי מידע, מה שנקרא יש לנו הכנה חד פעמית שלאחר מכן יש לנו אפשרות למכור את המוצר הזה וזה הכנסות פסיביות. לדוגמה, למי שיש לו מומחיות בבישול או בצילום, בכתיבה שיווקית, לא יודע במה, תעשו קורס, מה שנקרא קורס דיגיטלי, או הרצאות, איך לגדל ילדים, איך לכתוב קורות חיים, תרבות יוון העתיקה או כל דבר כזה, כי ברגע שסיימתם להכין את הקורס הדיגיטלי לא נותר לכם אלא למצוא את הדרך של ערוצי המכירה שלו, פרסמו במדיה המתאימה, פרסום ממומן זה גם אפשרי אבל לא הייתי מתחיל עם זה, קודם כל להבין מה השוק, ויאללה.

לי יש למשל קורס דיגיטלי שנקרא "בונים עתיד מהשקעות", יש לי קורס "לחשוב עשיר להיות עשיר" זה קורס למשל של צעירים, עבדתי עליו חד פעמית, הבאתי את הידע שלי לתוכו והנה, למשל סיפרתי לכם עכשיו עליו כדי שאולי מישהו יתעניין ויקנה אותו, אז השתמשתי במדיה של הפודקאסט גם לספר שיש לי קורס דיגיטלי, ואם מישהו יחליט לרכוש אז מבחינתי הגדלתי את ההכנסות על היגיעה ועל העבודה שכבר עשיתי אותה לפני כמה חודשים.

דוגמה אחרונה שאני רוצה לתת להגדלת הכנסות מבוססי ידע, כישרון, בניה, לא ממש חד פעמית, חד פעמית אבל קבועה, תלוי כמה אנחנו רוצים להשקיע, זה כל עולם ההפניות, מה שנקרא "אפיליאייטס". יש לקוח לצורך העניין, יש ספק ויש אותך, ואתם עושים חיבורים. אז אם למשל רכשתם איזשהו מוצר שאתם אוהבים ואתם מספרים עליו בהתלהבות לחברים שלכם, ויכול להיות שהאתר שדרכו קניתם יש לו תכנית שותפים, נגיד לאמזון יש, היא לא מתגמלת בסכומים אדירים אבל יש. יש קורסים כאלה או אחרים שמחפשים אנשים שישווקו אותם ולתת אפיליאציה מה שנקרא. ללקוח דרך אגב זה לא עולה יותר, אתם פשוט מקבלים חלק מההכנסות של העסק, הוא משלם לכם. למה זה כדאי לו? נורא פשוט, אתם עזרתם לו לשווק, אתם עזרתם לו להגיע ללקוח שרכש, עשיתם עבורו את עבודת השכנוע והשיווק שכנראה בלי העזרה שלכם אין הרבה סיכוי שהוא היה מגיע אליהם, ושיווק זה דבר יקר, אז בעצם השותף עוזר לבעל העסק להקטין את ההוצאות שיווק שלו ואז בעל העסק אמור לשלם בשמחה עמלת הפנייה.

יש להמון חברות תכניות שותפים, ל-asus ו-fiverr ותכנות דיוור כאלה ואחרות ולאמזון ואתם יכולים לפנות לפעמים לאנשים ולשאול אותם האם זה מעניין אותם לעשות תכניות אפיליאציה, אם אין לאותו גוף יכול להיות שהוא ישמח והבאתם לו רעיון. עוד דוגמה שאני נותן אותה לפעמים לאנשים שבאים אליי זה מקומות עבודה מחפשים הרבה פעמים עובדים, חבר מביא חבר, ומתגמלים בסכומים מאוד יפים חברים שמתקבלים לעבודה. אז אם אתם מכירים כאלה שעובדים בארגונים שמחפשים, ואתם בחדר כושר, בהליכה בים, במעגל החברתי שלכם שמעתם על מישהו שמחפש עבודה, אתם אומרים לבנאדם שמע, יש לי מישהו, בוא נתחלק בכספים שאתה הולך לקבל. זאת הגדלת הכנסות אומנם באמת חד פעמית, אבל כשאנחנו נכנסים לוויב הזה אז אתם כנראה תמצאו עוד אפשרויות, עוד רעיונות.

לתכנית השותפים אתם יכולים להשתמש ברשתות החברתיות לא רק הפיזיות, אם זה פייסבוק או בני משפחה, אם זה בעבודה שלכם, ואני מתכוון תמיד גם דרך אגב לא לדחוף מוצרים רק בשביל למכור ולקבל את העמלה, זה אני לא מאמין לאורך זמן, אני מדבר על דברים שאתם מכירים, אתם מאמינים או חברים או אנשים שאתם מכירים שאתם חושבים שבאמת, מקום העבודה בדוגמה הזאת, ייהנה וירגיש שהם קיבלו ערך.

מה שעשיתי עד עכשיו, ניסיתי לשכנע אתכם שלהגדיל הכנסות זה ממש כדאי. זה הרבה פחות מסובך ממש שמדמיינים, כי אנחנו מדמיינים הרים וגבעות כשאנחנו מספרים לעצמנו סיפורים למה אי אפשר, למה זה לא היום, למה זה לא אני, למה אין לי זמן, למה אין לי כסף, למה אין לי ואין לי ואין לי. להגיד לא זה הכי קל בכל תחום, אבל להגיד כן זה מוציא אתכם מאיזשהו אזור נוחות, אבל זה יכול להכניס לכם גם דרייב של עשייה, שמחה, הצלחה, עיסוק בתשוקה שלכם. נגיד שאתם עובדים כל היום בהייטק, אבל התשוקה שלכם בעצם זה לתקן אופנועים, אז תתקנו אופנועים בשכונה, באזור, אז תעבדו עם הידיים או תלכו לחוג קרמיקה ואחרי זה תלמדו, תפתחו חוג ויטראז', לא יודע, כל אחד עם מה שהוא אוהב, אבל כל אחד יכול, השאלה עד כמה זה חשוב לו.

עולם הגדלת הכנסות הוא באמת מאוד מאוד רחב, אני חוזר ואומר זה דורש מחשבה, דורש הכנה, צריך להגיע ללקוחות משלמים, צריך לפתוח תיק עוסק, הכל נכון, אבל זה לא כזה מסובך, זה דברים טכניים, ומי שרוצה את זה יפתור את זה כי יש במי להיעזר. מה שאני מציע לכם, קחו היום זמן שעוד הכל טרי לכם, כל הפרק ששמעתם טרי לכם בראש, תסגרו לעצמכם חצי שעה, שעה עם עצמכם, תרשמו על נייר, לא בראש, לא בטאבלט, מי שעוד זוכר איך כותבים עם עט ועל נייר ומחברת, תכתבו שניים שלושה רעיונות שמתאימים לכם ותתחילו לחשוב איך מיישמים אותם, זאת אומרת בשעה הראשונה שאני רוצה שתחשבו היום זה רק לכתוב את הרעיונות, אבל תתחילו לגלגל בראש וכל יום תתחילו לחשוב קצת בדרך לעבודה, בדרך חזרה, בזמן הפנוי, איך ליישם, תנו לכם יעד, מי שבזוגיות, תחליטו מי מבני הזוג או שניכם, כל אחד בעולם שלו או ביחד, על מה הולכים, על איזה סכום, מה המטרה. למה שאני רוצה שתכתבו את זה, כי כשאנחנו כותבים התת מודע שלנו מרגיש שזה אמיתי, אנחנו מחויבים כלפי עצמנו ואני לא רוצה שתמשיכו לספר לעצמכם את הסיפורים של זה לא אני ואני לא יכול וזה לא בשבילי וכו'. חבל, חבל עבורכם, כי אני רוצה שתיהנו, חבל עבורכם כי אם אתם תגדילו את ההכנסות אז תוכלו להעלות את רמת החיים או, מה שאני מעדיף, לעשות יותר השקעות, להגדיל את ההון ואולי לפרוש יותר מוקדם, ואולי חלק זה וחלק זה. וחבל גם עבור הלקוחות שרוצים את הידע שלכם, את היכולות שלכם, את התשוקה שלכם, ואתם לא נותנים להם הזדמנות.

אז אל תהיו אגואיסטים, שתפו את העולם במה שיש לכם, תחליטו איך, ויאללה לעשות. אני ממש אשמח לקבל הודעות מכם בפרטי, בפייסבוק, במייל, לא משנה, מה לקחתם איתכם מהפרק, מה התחלתם לעשות, תשתפו, תשתפו בהצלחות, גם כישלונות כי דרך אגב יהיו גם כישלונות בדרך, זה לא פה איזשהו, שלא תבינו שאני מצייר לכם פה איזה אופוריה שעל הדקה הראשונה מצליחים, לא, כי אולי בחרתם משהו וזה פחות מצליח, זה פחות מהנה אתכם, העלות יותר יקרה ממה שחשבתם, הזמן יותר יקר, יאללה, לא נורא, הולכים למשהו אחר. לכן אני לא רוצה שתתחילו 10 דברים ביחד כי זה לא יצליח בוודאות ואז תגיעו אה, זה לא עובד, עמית אמר אבל זה לא עובד. הכל עובד, צריך זמן, סבלנות ומוכנות גם לאי הצלחות, זה בונה אותנו. תשתפו, תספרו, אני ממש אשמח לשמוע רעיונות או בקהילת פייסבוק שלי של "כסף והשקעות" שתפו ואז אנשים יקבלו את האמונה, את האומץ, וואלה, גם אני הצלחתי.

אני מקווה שעזרתי, תודה על ההקשבה, מאוד אשמח אם תספרו לעוד חברים על הפודקאסט, כי לא מספיק אנשים שומעים אותו, אני חושב שיש פה ב-110 פרקים האלה ערך משמעותי להרבה מאוד אנשים ואני רוצה שזה יגיע לעוד ועוד ועוד אנשים, זהו, תודה ונשתמע בפרק הבא.

עוד לא נרשמת למייל?

בואו לקבל ממני עדכונים שוטפים ומרתקים בעולם הכסף וההשקעות

שתפו את הפרק הזה עם אחרים:

פייסבוק
טוויטר
לינקדין

תודה שבחרת להצטרף אלי ולצעוד בדרך לרווחה כלכלית

בנוסף, אני מזמין אותך לקרוא את תקציר הספר

לחשוב עשיר להיות עשיר

המדריך לעצמאות כלכלית של עמית עשת

המדריך לעצמאות כלכלית ב-10 שלבים

למי שרוצה יותר כסף בבנק

הכניסו כתובת מייל וקבלו את המדריך עכשיו!

מתנה ממני אליך:

המדריך לעצמאות כלכלית שכבר עזר למאות אנשים

כולם רוצים בטחון ורווחה כלכלית, איך עושים זאת נכון?

במדריך פרקטי זה ניתן למצוא תשובות על שאלות אלו ורבות אחרות.