עמית עשת מארח את אנטולי איידלמן פודקאסט כסף והשקעות

תוכלו להאזין לפודקאסט גם בשרותים הבאים

אייטיונס
ספוטיפיי
יוטיוב
RSS

הפודקאסט כסף והשקעות עם עמית עשת

56. אנטולי איידלמן – כל האמת על נכסים דיגיטליים

לידיעה, בהמשך הדף יש תמלול מלא של השיחה שעמית ערך עם אנטולי.

אנטולי מנהל קבוצת פייסבוק גדולה בשם חשדניסיטים, בנושא יזמות עסקית.
אני עוקב אחריו זמן רב ומאד עניין אותי כל עולם הנכסים הדיגיטליים.

המושג נכס דיגיטלי מתפרש בצורה שונה אצל רבים.
למשל קבוצת פייסבוק, אתר אינטרנט וערוץ יוטיוב – כולם נכסים דיגיטליים עם הבדל ענק ביניהם.
בשנה האחרונה התפתח יותר ויותר העניין סביב מסחר בנכסים דיגיטליים, וחברות רבות צצות
ומציעות לנו להשקיע בהם.
זהו עולם טכנולוגי מאד, דורש הבנה באינטרנט ולכן זה התבקש לראיין את אנטולי איידלמן, שעוסק בתחום שנים רבות.
אנטולי לא מוכר שום מוצר ולכן הציג את דעתו המקצועית באוביקטיביות רבה.

בין הנושאים עליהם דיברנו:

• מה זה נווד דיגטלי
• איזה סוגי נכסים דיגיטליים יש ומה ההבדל ביניהם
• איך בוחרים חברה להשקיע דרכה
• מה עושה חברת תיווך נכסים?
• מה נדרש לצורך ניהול נכס דיגיטלי לבד
• איך בונים צוות ושיתופי פעולה עסקיים שמצליחים לאורך זמן
• איפה כדאי ללמוד ולהתמקצע בעולם הדיגיטלי
• 3 טיפים פרקטיים לחיים

המקומות להכיר את אנטולי:

אתר תיווך נכסים דיגיטליים: https://activo.co.il

קבוצת פייסבוק החשדניסיטים: https://www.facebook.com/groups/chashdanistim

 

קהילת כסף והשקעות בפייסבוק: https://bit.ly/3GGBT2c

ערוץ היוטיוב של עמית בו סרטונים רבים בעולם הכסף וההשקעות: https://bit.ly/2Kt99Ci

*** כל הנאמר בפרק הוא למטרות לימודיות בלבד ואינו מהווה המלצות השקעה. כל השוקל להשקיע חייב להתייעץ עם יועץ מוסמך. אינני יועץ השקעות או יועץ פנסיוני מוסמך והפרק נועד להסבר בלבד.

 

תמלול הפרק:

פרק 56 – עמית עשת – אנטולי איידלמן

עמית:    שלום לכולם, זה עמית, ברוכים הבאים לפרק 56 של הפודקאסט "כסף והשקעות", תודה רבה לכם מאזינים יקרים על זה שאתם הקשבתם כל כך יפה, עזרתם לי להגיע למקום שני בתחרות פודקאסט הכלכלי של השנה במעריב, אז כל מי שהצביע וכתב לי ופירגן לי גם בפייסבוק, אז באמת תודה רבה. הפרק של היום זה נושא שביקשתם הרבה זמן, לקח לי זמן עד שמצאתי מישהו שאני החלטתי שהוא בסטנדרט שאנחנו רוצים שיהיה לנו בפרק, אז הנושא הוא נכסים דיגיטליים, ואני שמח לארח היום את אנטולי איידלמן, שלום אנטולי.

אנטולי:  אהלן, נעים מאוד.

עמית:    אז מי שמעז לא להכיר אותו, אז הוא בן 36 פלוס ילד, הוא נווד דיגיטלי ויזם, שבונה עסקים עם אנשים שהוא מאמין בהם, מאוד מאוד אוהב את עולם האונליין, ומנהל את קבוצת הפייסבוק המאוד מאוד גדולה בעולם הטכנולוגיה, שנקראת "החשדניסטים", ככה אני התוודעתי אליו, אני עוקב אחריו בערך שנה, שנה פלוס, ואנטולי, באיזה גיל בעצם התחלת להתעסק בדיגיטל ומה בכלל דחף אותך להגיע לזה?

אנטולי:  האמת התחלתי בגיל 29-30, בערך אחרי התואר, פיטרו אותי פשוט מהעבודה, גרתי באילת, וראיתי כמו כולם את הפרסומות האלה באינטרנט, אז היה פחות פרסומות בוא תעשה כסף באינטרנט, ומישהו עשה אפליקציות ואמר בוא תעשה כסף מהאפליקציות, והתחלתי לעקוב אחריו, נכנסתי בדיעבד למשפך השיווקי שלו, קניתי ממנו קורס, קצת מזכיר פה סיפורים כאלו, והבנתי שהקורס לא מספיק, דברים שהיום שאני יודע ששום קורס לא מספיק להכול, זה לא שמתעשרים מלקחת קורס, מיישום מתעשרים, ובעצם ככה התחלתי.

עמית:    אבל אמרת פה מלא דברים מעניינים שאני לא מכיר בהיסטוריה, אמרת אחרי התואר, מה למדת?

אנטולי:  כלכלה וניהול.

עמית:    וואלה? גם אני, אני מהנדס כלכלה וניהול מהטכניון, אבל כמו שאתה אומר, מהתואר לא לומדים כלום.

אנטולי:  מהתואר לא לומדים כלום, לא.

עמית:    אז יצא לך גם לעבוד כשכיר?

אנטולי:  כן, בטח, קודם כל בחיים לא הכרתי אף אחד שהוא יזם, לא ידעתי מה זה יזם, מבחינתי זה היה כמו גורילה טיבטית, באמת, ככה, ובעצם תמיד כולם היו אצלי שכירים, רוב המשפחה שלי זה רופאים, תמיד רצו שאני אהיה רופא והייתי הכבשה השחורה של המשפחה כי אני מפחד מדם אפילו, ופשוט לא הייתה לי ברירה, באילת עבדתי כשכיר מכירות, הייתי שחקן כדורסל באותה תקופה, אני 2.10 בגובה.

עמית:    אני ראיתי, זה נכון.

אנטולי:  וזהו, פשוט ראיתי את הפרסומת, התחלתי בעצם לחפש איך אני מכניס כסף הביתה, הייתי אז רווק, ומשם זה התגלגל לזה שפשוט התחלתי להיות יזם, התחלתי לאהוב את זה, והיום אני יכול להגיד שאני באמת אוהב כל מה שאני עושה, אני לא מרגיש שאני עובד, ואני פשוט נהנה מלעשות עסקים, ככה אני יכול להגדיר את זה.

עמית:    לא, זה נהדר, אבל אחת המטרות של הפודקאסט זה לתת לאנשים השראה, ובד"כ בתחילת כל פרק המעבר שאתה מדבר עליו, שהוא מובן לך כי זה כבר היה לפני 7 שנים, הרבה זמן, אבל כל כך הרבה מאזינים יש לנו, שהמעבר הזה מלהיות שכיר לעצמאי, מפחיד אותם. אני מנסה לדחוף המון את האג'נדה שאפשר להיות גם וגם, להתחיל לבדוק מה מתאים לך בעולם העצמאות, ואם מגניב, אז מגניב. אבל ספר לנו, אם אתה מוכן קצת, זיכרונות האם זה היה מחוסר ברירה, אילת, אין מה לעשות, אין עבודה כשכיר, או וואלה, אמרת אני מבין שזה עולם שלם שאני יכול להתפרנס וליהנות ממנו.

אנטולי:  האמת אני, אמרתי לי שאתה רוחני, גם אני רוחני, ושפיטרו אותי מהעבודה היה לי משהו שאמר לי הכול יהיה בסדר, ואתה במקום הנכון, זה קרה לטובה, כי היה המון צירופי מקרים הזויים, אתה מכיר את זה שיש בחיים צירופי מקרים הזויים?

עמית:    ספר לי על זה.

אנטולי:  אז משהו הוליך אותי לזה, ושהתחלתי, והיה נורא קשה ולא ידעתי אנגלית בכלל ולא ידעתי בכלל, לא היה לי פלאפון, לא היה לי אייפון, התחלתי לעשות אפליקציות לאייפון עם פרילנסרים בחו"ל, בזמן שלא היה לי אייפון, רק תוך כדי קניתי אייפון, אתה מבין כאילו באיזה מקום הייתי? וההתחלה היא נורא נורא קשה, אני התחלתי גם בתחום נורא מסובך, ו-7 שנים אחורה לא היה קבוצות פייסבוק כמו "החשדניסטים", לא היה לך עם מי לדבר.

עמית:    הכל לבד.

אנטולי:  הכל לבד.

עמית:    אני מהדור שמניות, הייתי רואה יום אחרי זה בעיתון.

אנטולי:  (צוחק)

עמית:    אותך זה מצחיק, אבל אני ככה, פתאום שאני יכול היום, היום למשל עשיתי כל מיני פעולות קנייה, מכירה וזה, כאילו אני עוד מהעיתון של יום אחרי, אז אני יודע על מה אתה מדבר.

אנטולי:  אז באמת לא היה לי עם מי לדבר, וההתחלה הייתה קשה, ייעוץ עסקי לא הכרתי בכלל, זה לא היה כזה מזמן, רק 7 שנים עברו, והיום יש מלא קבוצות לייעוץ בדיגיטל, עזוב ייעוץ בדיגיטל, לפי נישה, לפי זה, אתה מעלה שאלה, לא היה לי את זה, אני אגיד לך יותר מזה, לא ידעתי בכלל שקיימים אנשים כמוני בארץ שבעצם עובדים אונליין, אמרתי בטוח קיימים, בטח עוד איזה 20, 30, 100, 200, לא אלפים, בטח לא אלפים, ואם תשאל אותי איך כדאי להתחיל, אני יכול להגיד לך, אבל אני התחלתי ממשהו מאוד קשה, אבל מי שהצליח בתחום הזה של האפליקציות באותה תקופה שעוד היה אייפון 3, כולם עשו כסף, 100% מהאנשים שהתחילו עשו כסף.

עמית:    טוב, זה ימים של פעם, אבל, אז אתה מחליט שאתה רוצה להיות עצמאי, עכשיו האפליקציות זה רעיון שלך? או של מישהו אמר לך שמע, תעשה לי אפליקציה של דומינו, אני לא יודע.

אנטולי:  זה לא תעשה לי, ראיתי בחור שפירסם שהוא עושה אפליקציות מ-,

עמית:    אבל השאלה שלי איך ידעת על מה לעשות אפליקציות.

אנטולי:  ראיתי את הקורס, הוא הסביר שיש לו, הוא בונה קוד אחד, קוד פשוט, עם פרילנסרים בהודו, פקיסטן, מדינות עולם שלישי, הוא הסביר איך הוא מוצא אותם ב-up work, מי שמכיר היום, אז זה היה בתחילת דרכו נקרא,

עמית:    o-desk.

אנטולי:  o-desk, נכון,

עמית:    אני עובד איתם עד היום, אני עוד עבדתי מימי o-desk.

אנטולי:  ואז הם התמזגו עם elance אם אתה זוכר,

עמית:    בטח,

אנטולי:  אז אני עוד הייתי עם האלו שחיפשו שמה.

עמית:    אני ב-2003 התחלתי לעבוד איתם.

אנטולי:  וואו, אז בכלל זה מזמן, בקיצור התחלתי לחפש, היה נורא קשה בהתחלה, וזה לא היה רעיונות, פשוט ראיתי קודים משחקים מסוימים ואמרתי אני רוצה לעשות כזה, העיקר שאני אעשה כסף, זה מה שעניין אותי.

עמית:    אני מבין שזה עניין אותך לעשות כסף, אבל שאתה מפתח עם הקודים הפתוחים ודברים מגניבים, איך ידעת איך למכור את זה? כי הוא לימד בקורס,

אנטולי:  לא למכור,

עמית:    לא, לשים את זה בחנויות ה-,

אנטולי:  לא אני שמתי, זה המפתח. אה, מה שלמדתי,

עמית:    איך אתה עשית מזה כסף בהתחלה, איך ידעת את הדרך, איך לפתח את האפליקציה שהיא תהיה ברמה הכי גבוהה וקישוטים, איך היא הכניסה לך שקל?

אנטולי:  אז הוא הסביר שמה שבעצם זה עושה כסף מפרסומות או מקניות, והוא גם הראה אפליקציה שלו שבעצם כל אפליקציה עלתה 400 דולר, שלי זה היה נראה המון כסף לכל אפליקציה, שלוקח לפתח אותה 800 דולר, אתה כאילו מחזיר השקעה תוך חודשיים, נשמע מטורף.

עמית:    מגניב מאוד.

אנטולי:  אני בדיעבד הייתי עושה גם אלפי דולרים עם אפליקציות מסוימות, כי הייתי הרבה יותר טוב ממנו בקידום, וכבר אמרתי את זה שאחרי 3-4 חודשים הפסיק לדבר איתי, כי הוא פחד שאני אתחיל להעתיק אותו ואתחיל ללמד, כי זרקתי לו באוויר שאני שוקל לפתוח קורס איך עושים אפליקציות, אחרי 4 חודשים בתחום, הייתי אובססיבי לגבי זה, ואז הוא אמר שהוא מפסיק ללמד אותי וניתק איתי קשר עד היום.

עמית:    בסדר, הפסד שלו. כי הרבה פעמים יש לנו רעיונות בראש, אנחנו חושבים שזה מעולה, אבל אין לנו מושג איך ליישם את זה, ולכן אני שואל איך אדם צעיר, עצמאי פעם ראשונה, פתאום בטוח שהוא,

אנטולי:  קודם כל לא הייתי בטוח,

עמית:    שמעתם מאזינים יקרים? אני יכול להגיד לכם גם מניסיון שלי, כשאנחנו בעולם העצמאות, אין ביטחון, יש אמונה בעצמנו, אנטולי הזכיר את זה.

אנטולי:  יש אמונה ומי שאדם קצת רוחני נגיד את זה, הוא מרגיש מה נכון בשבילו, וזה הרגיש לי נכון וכל הסימנים לא אמרו לי שזה הולך להצליח, בדרך פגשתי עוד שותף עסקי שהיה בעצם מתכנת ואז הבנתי מה זה שותפים, איך אתה מוצא שותפים, בדיעבד הוא היה מושלם מבחינתי בתור שותף עסקי, אבל הוא בסוף עקץ את החברה שלנו בחו"ל, מבחינת אופי זה פחות התאים, אבל מי יודע, אתה יודע, פעם ראשונה אתה עושה שותפות, זה קורה, אני ברוב טימטומי לא דאגתי שהחברה תהיה על שמי, כי אמרנו למה שתהיה לך בעלות זרה, הוא היה בקנדה, אז לא רצינו לעשות חברה בבעלות זרה בקנדה, אז הוא אמר לי עדיף שהחברה תהיה על שמי, אתה תהיה כאילו רק פרילנסר של החברה, יהיה הסכם בינינו, ההסכם נעלם, כי לא דאגתי לשמור את ההסכם,

עמית:    מוכר,

אנטולי:  פוטרתי מהחברה בתור פרילנסר אחרי שנה, אחרי שרבנו, איך רבנו? אני ברוב טימטומי אמרתי לו שנמאס לי לעבוד מולו, הרגשתי שאני עושה 90% מהעבודה, זה גם מאוד,

עמית:    שותפויות זה משהו מאוד,

אנטולי:  קורה, וזו הייתה האמת, הבעיה היחידה, וזה טיפ שאני יכול להגיד, את ההרגשה הזאתי סחבתי חצי שנה, והיום אני לא עושה את זה, ודברים כאלו שהם לא נפתרים מעצמם אם לא מדברים על זה ולא פותרים אותם אחת ולתמיד, וזה אני יכול להגיד לכל מי שיש לו שותפויות, אתם מרגישים שאתם, משהו לא תקין, תדברו עם השותף שלכם, כי זה רק גדל וגדל וגדל, ואני התפוצצתי ואמרתי לו המון דברים מאוד רעים, הוא לפני שנולד לו ילד ראשון, הוא היה מאוד לחוץ על כסף, פשוט הוא, המהלך שהוא עשה בקור רוח מדהים, מכתב מעו"ד בקנדה שאני יותר לא עובד בחברה, עם הצעה של 10,000 דולר כדי ליישר בינינו את הדברים שאין לי טענות נוספות, כמובן לא לקחתי 10,000 דולר, יש לי שמכניסה 20 אלף דולר באותה תקופה, לחודש פסיבי, ופשוט הכול התחיל מהתחלה, מאפס, וזה חישל אותי.

עמית:    זה השכר לימוד, כמו שאמרנו שאתה עובר לעצמאות זה באמת כל כך הרבה דברים, עולמות חדשים. עכשיו אחד הדברים שאתה מאמין בהם, במקומות שאני נתקלתי בך, זה שגם לשכיר, להיות תלוי רק במקור פרנסה אחד, זה לא בריא, אז תסביר ותיתן אולי עוד כמה כיוונים, אנחנו, נכסים דיגיטליים, אנחנו מתקרבים, קצת זמן ונגיע לשם, אבל ברמת המקרו יותר, למה זה מסוכן ואיך אתה מציע לכל שכיר לבדוק מה מתאים לו.

אנטולי:  יש אשליה שלהיות שכיר זה בטוח, והקורונה לדעתי קצת ניפצה את האשליה הזאתי, לא קצת, הרבה,

עמית:    אנחנו מקליטים את הפרק בינואר 21', אני מקווה שתאזינו חלקכם כבר זה יהיה אחרי, אבל אנחנו בינואר 21' עכשיו.

אנטולי:  מי שרואה את זה אחרי, אני אעשה נבואה, אנחנו בדיוק שהחיסונים של הקורונה הגיעו לארץ, אני מנחש שהקורונה הולכת להיגמר 2021, למרות שאנשים חושבים שזה הולך אוטוטו להיגמר, מי ששומע ב-2022, לא יודע אם אפשר להגיב בפודקאסט, אבל בואו תגידו לי מה קרה. אז אתה אומר, נכון, קודם כל שכיר, להיות עם הכנסה אחת זה לא בטוח, גם עצמאי מפיק אחד זה לא בטוח, ושוב, אנחנו יכולים לראות בקורונה, אנשים קרסו, עסקים קרסו, שהיה להם תחום אחד בלבד, והבעיה בלהיות שכיר היא שאתה לא יודע לייצר הכנסה בעצמך, אתה תלוי במישהו אחר, ואם אתה לא יודע לאמן את ה-skill הזה, של לדעת לעשות כסף נוסף, אפיק נוסף של הכנסה, גם בהשקעות, גם בנכסים דיגיטליים שנדבר עליהם, גם בפרילנסרים, שזה תחום מסוים, אתה בבעיה שאתה הולך להישאר בלי כסף, אם אתה עם משפחה אתה בבעיה יותר גדולה, ואני יכול להגיד לכל מי ששומע אותנו, תדאגו, אתם צריכים לדאוג, אם אתם חושבים שאתם שכירים ואתם לא באיזה קביעות, גם קביעות היום זה לא קביעות, כי אתה לא יכול לדעת,

עמית:    חוץ מלהיות בגוף ממשלתי,

אנטולי:  בדיוק, נכון, אבל אם אתם בחברה פרטית, תדאגו.

עמית:    אז תראו, אני מאוד מתחבר לחלק ממה שאנטולי אומר פה, אני חושב, אם הייתם שואלים אותי לפני 15 שנה אם אני אהיה עצמאי, כנראה הייתי אומר לכם לא, כי לא ראיתי את עצמי, הייתי המון שנים שכיר ומאוד אהבתי את זה, אבל מצד שני אני מגיל 16 עשיתי השקעות בשוק ההון, עשיתי השקעות נדל"ן משלב מסוים, זאת אומרת לתא המשפחתי כן הגיעו עוד כספים שלא מה שנקרא מעבודה ישירה, ומה שקורה בשנים האחרונות, והקורונה חידדה שכל העבודה מרחוק, אני חושב שיהיה המון גם וגם,

אנטולי:  יהיה המון, אני חושב שלפני שנתיים אנשים הסתכלו על זה עוד מוזר, על אנשים שעבדו מהבית, היום כולם עובדים מהבית, אנשים מדברים בזום, עד היום אמרו לי בטלפון, אני רוצה זום, אני כבר 5 שנים מסכים לדבר עם לקוחות רק בזום, עכשיו אף אחד לא הכיר זום,

עמית:    סקייפ, לא היה זום,

אנטולי:  סקייפ, זום, כל מיני תוכנות, והיום כולם מדברים בזום, פתאום זה נהיה, אתה יודע, כל אחד, סבתא מדברת עם הנכדים שלה בזום.

עמית:    תראה, לי יש כבר 8 שנים קורסים דיגיטליים, מ-2013, ועכשיו זה פתאום כולם יש להם, אבל אני אומר, אני הייתי בהודו ועשיתי ייעוצים בסקייפ עד שכבר שנים, עכשיו באמת כל העולם.

אנטולי:  אני אגיד משהו על דיגיטליים, שים לב שהמילה דיגיטליים היא נכסים דיגיטליים, קורסים דיגיטליים, נוודים דיגיטליים, יזמים דיגיטליים, זה איזה מילה סקסית כאילו שמוסיפה איזה נופח של חדשנות, ותיזהרו מזה, כאילו כי זה שיווקי לגמרי, נוודים דיגיטליים זה,

עמית:    שמע, איך ידעת? זה השאלה הבאה, אז רגע, אני אקדים רגע את השאלה ואז תענה. אתה ואני היינו בערך נוודים דיגיטליים באותה תקופה, בערך לפני שנה וחצי אני הייתי בהודו, אתה היית בין בורמה להודו לתאילנד וכו', מה זה נווד דיגיטלי? בדיוק רציתי לשאול אותך, אז הנה.

אנטולי:  אז אני בתכלס נווד דיגיטלי כבר 7 שנים, פשוט עוד לא היה את המושג הזה, גיליתי בתאילנד דרך חבר, הוא אמר אני צריך לבדוק באיזה קבוצה של digital nomad, זה מי שמכיר, אמרתי לו מה זה digital nomad? קודם כל לא ידעתי מה זה nomad באנגלית, הוא אמר לי נוודים דיגיטליים, וככה נחשפתי למושג הזה לפני 6 שנים, שיש דבר כזה נוודים דיגיטליים בכלל, ומבחינתי נווד דיגיטלי זה לא מי שעכשיו בתאילנד או בהודו, זה מבחינתי כל מי שיכול עכשיו לקחת את המחשב ולנסוע, לדוגמה אשתי אמרה לי שהדירה שלנו צריכה להיות מושכרת עוד שבועיים, אמרתי לה בואי נזמין טיסה, והיכולת להזמין טיסה מהיום להיום ולהמשיך לעבוד, זה כבר, אתה כבר נווד דיגיטלי, זה לא חייב להיות בחו"ל.

עמית:    אני לפני כחודש וחצי, 3 שבועות גרתי בעין ורד, אני גר במשגב, ברקפת, ליד כרמיאל, 3 שבועות שכרתי בית והייתי נווד דיגיטלי בישראל, גם אשתי העסק דיגיטלי. אז נווד דיגיטלי, אתה אומר זה כל מי שיכול בעצם לעבוד ולהתפרנס דרך המחשב.

אנטולי:  דרך הטלפון גם, מבחינתי בלי מקום קבוע.

עמית:    הבנתי. אז בוא ניכנס רגע לעולם הדיגיטלי, של נכסים דיגיטליים, כי לדעתי המושג נכסים דיגיטליים מבלבל מאוד מלא אנשים, אני אישית חושב שאני מכיר איזה 4-5 סוגים שונים, וכנראה אתה מכיר יותר כי זה העסק שלך. בוא נתחיל לפרק, כי פשוט באים אליי מלא אנשים ואומרים לי אני רוצה נכס דיגיטלי, ואז אני שואל אותם שאלה אחת, אני רואה שאין להם מושג מה זה, רק זה סיסמה buzz word, תיזהרו מפרסומות שיקפצו לכם בכל מקום.

אנטולי:  אני חושב שה-, תשתפו את זה עם חברים, כי מה שאני הולך להגיד פה, למה לדעתי עמית בחר אותי, כי אני בעצם חסר אינטרס פה, יש לי עסק שנקרא trust the brokers, סמוך על הברוקרים, ביחד עם שותף בשם דוד פופוביץ', שהוא גם מאוד מוכר בתחום הדיגיטל, באיקומרס, ובעצם אנחנו מתעסקים בתיווך נכסים דיגיטליים, הנכסים אצלנו כרגע זה מעל 100 אלף שקל ומעלה, אבל אני מכיר את כל העולם של נכסים דיגיטליים, אני עוד שנייה אסביר. קודם כל קודם אמרתי דיגיטלי זה תמיד נשמע טוב, נכון? אז הוסיפו בעצם את המילה נכס, שזה דירה, את המילה דיגיטלי, ואתה אומר וואלה, נכס, נכון? זה האסוציאציה, נכס עושה לי כסף, הוא נכס, כי זה ככה ב"אבא עשיר, אבא עני", כי נכס עושה לך כסף. ואז קמו מלא מלא חברות, שאני לא אגיד שמות, אבל אני אגיד כל מיני שיטות, שאומרים בוא תשקיע כסף ונעשה לך כסף חזרה.

עמית:    אז רגע, סליחה רגע, כי אני רוצה, על מה שאתה רוצה לדבר עכשיו עוד מעט נגיע לזה, אני רוצה שתנסה לפצח מה זה בכלל נכס דיגיטלי, אני אתן לך דוגמה, האם רשימת תפוצה זה נכס דיגיטלי, האם אתר זה נכס דיגיטלי, האם קבוצת פייסבוק זה נכס דיגיטלי, האם אפליקציה זה נכס דיגיטלי וכו', אני רוצה שתיתן קצת את הזווית שלך במרחב הזה, ואז אנחנו נרד עוד מעט ל-,

אנטולי:  קודם כל זה לא איזה הגדרה מילונית,

עמית:    לא, שלך ושלי,

אנטולי:  בדיוק, זה שלנו, מבחינת רשימת תפוצה, אתר, ערוץ יוטיוב, אינסטגרם, הכול זה נכס דיגיטלי, אבל היה לי ראיון עם איזה בחור שמקדם אתרים, הוא אמר לי תקשיב, הדבר היחיד שנכס דיגיטלי שהוא שלך, זה טיפ לאחרים, זה אתר או רשימת תפוצה, למה? כי אתר הוא בבעלותך, קבוצת פייסבוק היא בבעלות שלל פייסבוק, ערוץ יוטיוב הוא של גוגל, אינסטגרם זה בעלות של פייסבוק, עכשיו זה גם נכס דיגיטלי, אבל יום אחד פייסבוק יכולים לקחת לך את הנכס הדיגיטלי הזה ואתה לא תוכל להגיד כלום, אוקיי? זה טיפ מאוד חשוב. מצד שני, זה עדיין נכס דיגיטלי, אז מבחינתי כל דבר זה נכס דיגיטלי, אבל משהו שהוא שלך לגמרי זה או אתר או רשימת תפוצה, מה שהוא לא שלך זה כל מיני דברים של משפכים שיווקיים, דברים כאלו שאתה, זה לא נכס דיגיטלי, כאילו זה נכס דיגיטלי אבל הוא לא שלך בעצם. אתר אינטרנט עם תנועה אורגנית, רשימת תפוצה שלך שהשגת אותה, שאתה יכול להשתמש בה בצורה חוקית, זה שלך.

עמית:    אז בוא נדבר על דברים שהם שלך, רשימת תפוצה זה כבר סוג שיחה לגמרי אחר, שאני לא חושב שניכנס אליו היום, אבל מאתר יש המון אפשרויות, ופה אני הפרעתי לך, אז יש המון חברות, המון סגנונות, דבר איתנו.

אנטולי:  לא רק סוגי חברות, בוא נגיד איזה סוגי אתרים יש. יש אתרי תוכן, שעושים כסף מפרסום, כמו מאקו ו-, אתה מכיר?

עמית:    לא, אני עזוב, המאזינים אולי לא מכירים, תן דוגמאות.

אנטולי:  אתרי תוכן חדשותיים או כל אתר תוכן שאתם קוראים אותו ועושים כסף מפרסומות, זה סוג אחד של נכסים, הנכסים האלה עושים כסף פסיבי לגמרי, באמת פסיבי לגמרי, ויש חברות גם שבעצם בונות אתרי תוכן, לא אגיד שמות. יש אתרי לידים, זה אתר לצורך העניין של מנעולנים, שהאתר הזה מכניס כסף, עכשיו אני אתן דוגמה אמיתית, אני חושב שאתר שליחויות של חברה שעושה איתנו את האתר שליחויות, האתר מתומחר כרגע על 110 אלף שקל, האתר מכניס 250 לידים בחודש על שליחות משפטית, וכאן אנחנו מחפשים קונה, למה אנחנו מחפשים קונה? הבעלים רוצה למכור את האתר, השכירות החודשית של האתר מוערכת בערך ב-3,000 שקל, מחפשים קונה בערך בכפולה של 30, 32, מאשר האופציה להרוויח עליו, אוקיי? אני אגיד גם טיפ, בד"כ המכפילים של נכסים דיגיטליים הם סביב 30, זאת אומרת אם הנכס מכניס 2,000 שקל, הנכס שווה 60 אלף שקל, זה הכלל אצבע.

עמית:    אנחנו פשוט קפצנו פה על המון דברים, אני רוצה להאט אותך קצת כי יכול להיות שחלק בכלל אנחנו נפלנו עליהם, הרבה אנשים מכירים אתר, אתה יודע, אתר שמוכר סבונים, האתר שהם הזמינו מזאפ את המיקרופון, כי עכשיו יש קורונה והחנויות סגורות, מ-Asus, יש את האיביי, אמזון וכולם, זה גם אתרים, גם מהם אפשר לעשות כסף באפיליאציות, האם אפיליאציה למשל זה משהו שאתה אומר זה נכס, זה לא נכס,

אנטולי:  לא, לא אפיליאציה היא הנכס, האופציה שיש לך, האתר, וממנו אתה שולח כסף לאפיליאציה, שזה עוד סוג של אתרים, זה כמו לידים.

עמית:    אני מנסה לגרות אותך, אני רוצה עכשיו כאילו,

אנטולי:  אז זה כמו אתרים, מבחינתי זה כמו אתרי לידים, רק במקום שאתה במודל של CPL, cost per lead, אז זה CPA, cost per action, אוקיי? או cost per impression, זה כאילו per חשיפה, מבחינתי זה אותו דבר, זה סוג של לידים למיניהם, ויש עוד מודל של אתרי תוכן, אתרי לידים, אה, אתרים של איקומרס, מסחר דיגיטלי. עכשיו הבאת דוגמה של איביי ואמאזון, זה הדוגמה הכי מטורפת, אבל גם איביי, גם אמאזון, ממה אמאזון צמחו? אתה יודע? איך הם התחילו?

עמית:    אני יודע, כי יש לי הוצאה לאור של ספרים, אז אני מכיר את העולם של הספרים.

אנטולי:  ספרים.

עמית:    יש לי ספרים שמה מ-2012, גם לאשתי.

אנטולי:  עד מתי הם היו רק ספרים? לדעתי עד 2010 הם היו רק ספרים.

עמית:    אני לא יודע, אני יודע שזה היה מטורף.

אנטולי:  היום אמאזון הם מטורפים, אף אחד לא יודע שאמאזון הם רק ספרים.

עמית:    לא, הם צמחו משם, אני יודע כי,

אנטולי:  כל אתר איקומרס, בתיאוריה יכול להפוך להיות אמאזון, אוקיי? בתיאוריה, אבל יש כל מיני סוגי אתרי איקומרס, גם באמאזון כחנות, גם באיביי, מה שאני יכול להגיד, אם יש לך באמאזון או איביי אתר, הוא לא שלך, זה לא נכס דיגיטלי שלך, אם יש לך אתר בשופיפיי, הוא שלך, כי שופיפיי הסיכוי שהם יסגרו לך את האתר קיים, אבל עדיין הדומיין הוא שלך, אתה יכול לשים אותו בוורדפרס ואז הוא שלך לגמרי, אתה מבין?

עמית:    אז אנחנו, אני מקווה שאתם עוקבים אחרינו, כי קשה לנו להיות מסודרים, כי זה עולם כל כך רחב, אז אני אחזור רגע למה שדיברת נורא מהר, ואני רוצה לחזור עליו לאט. אתר שהוא שלי, אני יכול אמרנו או למכור לידים או להשכיר אותו. עכשיו תסביר לאנשים שהם עוד לא בעולם הזה ממש מבינים, ניקח את האתר שליחויות לצורך העניין, שלקחת לדוגמה, 250 לידים, מי שפחות בקיא בעולם הזה,

אנטולי:  מה זה ליד? ליד זה הפנייה,

עמית:    אז זהו, תסביר בבקשה קצת.

אנטולי:  ליד זה הפנייה,

עמית:    בואנה קשה, אני צריך לחקור אותך (צוחק)

אנטולי:  אני פשוט רגיל לדבר סגו מסוים של level,

עמית:    לאנשים שמכירים את הכול, לנו במאזינים פשוט יש לנו מצעירים עד מאוד מבוגרים, כל העולם, אחת הסיבות, מאזינים יקרים, שבחרתי את הנושא הזה, וחיכיתי איתו הרבה זמן, כי שהתחילו לשאול אותי מלא אנשים מכל מיני כיוונים, אנחנו רואים הודעות על נכסים דיגיטליים, יש המון חברות ומה זה, אז אנחנו עכשיו מדברים על זה, עוד מעט נדבר על החברות,

אנטולי:  אני גם אתן טיפים על זה, כי אני יכול להגיד שכל החברות כמעט, זה לא עניין של ליפול בנוכלות, זה עניין של כדאיות.

עמית:    אז זהו, לאט לאט, אנחנו, אתה רואה איזה רשימת שאלות ארוכה יש.

אנטולי:  כן, כן, אז השאלה מה היא שוב?

עמית:    אז אני אומר מה זה ליד, מה עושים, מה חברת השליחויות עושה עם ליד, בוא נעשה קצת כרונולוגי.

אנטולי:  אני אסביר שנייה ואני גם מה בנאדם שקונה כזה נכס יכול לעשות, כי אני חושב שזה הכי חשוב.

עמית:    בדיוק, יופי.

אנטולי:  אחלה. ליד זה הפנייה, עכשיו נכנס ליד, זה בעצם נכנסת הפנייה לאתר.

עמית:    איך היא נכנסת?

אנטולי:  בצורה אורגנית לצורך העניין.

עמית:    מה זה צורה אורגנית? קפץ לכם מודעה בפייסבוק או בגוגל, עניין אתכם, לחצתם, השארתם פרטים, זה נקרא ליד לצורך העניין.

אנטולי:  לא אורגני.

עמית:    לא אורגני, לא משנה.

אנטולי:  זה לא אורגני, נכון. אבל אם חיפשתם בגוגל ולחצתם על מודעה לא ממומנת והשארתם פרטים, האתר קיבל ליד אורגני.

עמית:    אני אתן דוגמה למה שאנטולי אומר, נכנסתם לאתר 2invest.co.il, שזה אני, הסתובבתם והשארתם לי הודעה ב"צור קשר", לצורך העניין זה נקרא ליד, רק אליי, שאני אחזור אליכם לפי הבקשה, פה חברת השליחויות קיבלה מישהו שצריך משהו.

אנטולי:  יפה, עכשיו מה עושים עם אתר כזה? יש 250 לידים, יש כמה אופציות, קודם כל למכור לידים, למצוא חברה שמתעסקת באותו תחום, איך מוצאים אותה, גם בזה אני מומחה, אני פשוט הולך לגוגל, רושם שליחויות משפטיות, רואה את כל מי שמפרסם PPC, ממומן, ואני אומר בנאדם שמפרסם ממומן, יש לו כסף להוציא על זה, אני יכול לחסוך לו כסף, פונה אליהם ישירות ובד"כ יש לי סיכוי טוב להתחיל עסקה, אז יש כמה אופציות, אחד, למכור לידים, לסגור איתו מחיר Per ליד, לסגור נגיד 30 שקל לליד, כפול 200 לידים, 6,000 שקל בחודש, בד"כ בלידים אתה תקבל יותר כסף מאשר להשכיר, אופציה שנייה אתה אומר לו עזוב לידים, קח את כל האתר, אני לא רוצה כאב ראש, להתחיל לספור לידים, כל מיני דברים שכאילו בעייתיים, אתה לוקח את האתר, שים בו גם טלפון, לא רק טופס לידים, גם טלפון שים בו, מה שאתה רוצה, האתר שלך, אני רוצה עליו 3,000 שקל, קח חודש ניסיון, תראה ששווה לך את ה-3,000 שקל, אין לי בעיה, וככה האתר מושכר, עכשיו אחרי החודש ניסיון אתה חותם איתו חוזה לשנה, ואז יש לך אתר שקנית אותו ב-100 אלף שקל, מושכר ב-3,000 שקל, כמה דירה בארץ אתה יכול לקנות? אתה קונה דירה לפחות במיליון,

עמית:    ב-3,000 אתה צריך להביא איזה מיליון.

אנטולי:  מיליון, פה זה 100 אלף, עכשיו תגיד לי, אתה מכיר את תחום, האם הסיכון הוא פי 10? לא, אני לא חושב שהסיכון פי 10, הסיכון רק פי 2-3, בגלל הפחד בתחום הזה, יש אופציה לנצל הזדמנויות בצורה מטורפת, ואני עושה את זה, אני קונה נכסים, בסוכנות שלנו לפעמים מגיעים אנשים בסכומים נמוכים שאנחנו לא מתעסקים, וכבר קניתי, אמרתי לו קח 20 אלף שקל, 5,000 שקל, אני פשוט קונה לעצמי.

עמית:    לא, הבנתי, אבל בוא נעזור למאזינים להבין קצת. בא בנאדם ושכר ממך ב-3,000 שקל, המאזין שלנו ששומע ובא לסוכנות שלך וקונה איזשהו אתר והוא לא איש טכנולוגיה, הוא לא מבין באתרים, מה יקרה איתו בעוד חצי שנה, 8 חודשים, זה יניב לו? שנתיים?

אנטולי:  שאלה מצוינת, וזה אחד הפחדים של אנשים לא טכנולוגיים, ויצא לי לעשות שותפויות גם עם סוכניות תיווך אמיתיות שאמרו יש לנו חברה שקונים נדל"ן בחו"ל, נשאר להם 50 אלף שקל, 100 אלף שקל, הם רוצים להשקיע אותו בנדל"ן דיגיטלי מה שנקרא, נכס דיגיטלי, ואז הסברנו להם שחייבים להבין, מה צריך להבין? צריך להבין בקידום אתרים, כמה צריך להבין בקידום אתרים? לא הרבה, אבל צריך להבין, כי אתר, אתה חייב לשים בו תוכן, אתה צריך לקנות קישורים, זה שני דברים שמקדמים אתר. עכשיו יכול להיות שאתר הגיע למצב שהתחרות בו לא גדולה, הרי זה משחק סכום אפס, אתה מקום ראשון במילה שליחויות, בא אתר אחר, מקדם את האתר עם כל מיני אמצעים למקום ראשון, אתה אוטומטית חותכים לך חצי מהלידים, אתה רוצה  להגיע למעלה? תשקיע כסף, אז חייבים לדעת שמי שקונה אתרים שהם אתרי תוכן, הוא צריך להמשיך להשקיע בתוכן, כמה להשקיע בתוכן, כמה להשקיע בקניית קישורים, מה זה קישורים? גם זה לא ברור, קישורים זה כל מיני הפניות מאתרים אחרים, שאתה קונה אותם בד"כ בכסף או יותר אותם ע"י שיתופי פעולה, וזה עולה כסף, וזה אנשים לא לוקחים בחשבון שהם צריכים לעשות, כי אפשר לעשות את זה בחינם, אתה יכול לכתוב תוכן בחינם לאתר שליחויות, תלמד קצת על התחום ותכתוב, צריך ידע, או לקחת מישהו אחר שיעשה את זה.

עמית:    ואז בעצם מוריד קצת מהתשואה? כי אתה,

אנטולי:  לא קצת, זה מוריד מהתשואה,

עמית:    לא, אני הייתי עדין, לפי החשבון שאני עשיתי בראש זה מוריד הרבה מאוד למי שלא מבין. עכשיו האם יש כותבי תכן מקצועיים?

אנטולי:  המון, המון,

עמית:    בארץ ובחו"ל, הזכרנו מקודם את o-desk, גם fiverr, שזה חברה ישראלית, אפשר למצוא שמה מלא מלא כל בעלי המקצוע, ממקדמים דרך כותבים, דרך כל דבר, אבל לעשות סינון כמובן.

אנטולי:  אם כבר מדברים על זה, אנחנו עשינו שותפות עכשיו עם חברה הודית, אם כבר מדברים על הודו, חברה הודו שהבחור מעסיק 7 כותבי תוכן, 7 מקדמי אתרים, 7 מתכנתים, בית חרושת לאתרים, ויש לו גם לקוחות בעצם שהוא נותן להם שירות, אמרנו לו שמע, אם מישהו יצטרך כותבי תוכן, בוא דרכנו, נשלח לך את האנשים, ושמה המחירים הרבה יותר נמוכים בהודו, אתה צריך למצוא כותב תוכן, מאמרים יכולים לעלות בין 100 שקל, 150 שקל, עד מאות שקלים, יש כל מיני סוגי מאמרים, זה יכול להיות 300-400 מילה, ויכול להיות מאמרים ארוכים מקצועיים, אתה יכול לעשות בעצמך, לא ביג דיל, אפשר לעשות את זה בעצמך.

עמית:    באיזה תדירות צריך להעלות תוכן, אחת לחודש? אחת לשבוע?

אנטולי:  אני לא מקדם אתרים, אבל זה יכול להיות אחת לשבוע,

עמית:    לא, מה אתם עושים באתרים ש-, אותם הודים, מה הציפיות,

אנטולי:  בד"כ זה אחת לשבוע, להעלות משהו של מאמר באיזה, צריך לעשות מחקר מילים, באיזה תחום מדובר, כן? אבל שמע, יש אתרים שכל כך חזקים, שכבר מקשרים אליהם באופן אוטומטי, והם כבר כל כך למעלה, לא צריך לגעת בהם וזה לא יעלה כסף, אבל אם אתם קונים אתר, תיקחו בנאדם שמבין קידום אתרים, תשלמו לו כמה מאות שקלים להתייעץ איתו, שהוא לא תלוי, כדי שתבינו באמת מה אתם קונים, אין לכם סיכוי לדעת, מי שלא מבין, אין לו סיכוי לדעת.

עמית:    זאת אומרת שאתה אומר ההתלהבות וה-buzz word הזה, תיכנסו לחברות, אתרים, אתרים, לבד לקנות זה צריך ידע. עכשיו בוא נעבור רגע לפלטפורמה השנייה, אני מכיר 4 או 5 בארץ, אז כנראה שיש לפחות 10,

אנטולי:  אני מכיר 10.

עמית:    אוקיי, אז אני אסביר לכם את הקודים הסודיים של אנטולי ושלי, כנראה הוא מבין את הראש שלי כבר, זה אלה שאומרים תן לי X שקלים, אנחנו נעשה לך ונתחלק חלק בהכנסות. אנחנו לא ניכנס לשמות, אני לא רוצה להיות חשוף לשום דבר, אבל אני מבקש לשמוע ממך איזה קריטריונים המאזינים צריכים לחשוב עליהם כשהם באים לבחור את אחת מה-10 חברות.

אנטולי:  קודם כל יש משהו שנקרא, שוב אני חוזר לעניין הרוחני, איך זה מרגיש לכם, מרגיש לכם הגיוני? או מרגיש לכם שהאיש מכירות מנסה לאלץ אתכם לקנות ומבטיח לכם כל מיני סיפורים? אם זה לא מרגיש לכם טוב, ישר תעופו מזה כאילו, אבל אם מרגיש לכם, אני לא מדבר אפילו על הצעה כרגע, אבל אם אתם מרגיש לכם שזה נשמע הגיוני, ואני עוד שנייה אגיד מה זה נשמע הגיוני, נשמע לכם הגיוני, אז תבדקו את זה לעומק, כי יש חברות שעושות את זה.

עמית:    איך יבדקו לעומק אבל, זאת השאלה.

אנטולי:  יפה, איך בודקים לעומק? קודם כל לא מבקשים המלצות של אנשים שבחברה הזאת השקיעו, כי יש מצב שישלחו אתכם לבנאדם שמאוד מבסוט, או למישהו שעובד בחברה, תיכנסו לקבוצות כמו "החשדניסטים", שזה הקהילה שלי, או קבוצות של שיווק בפייסבוק, תיכנסו, אתם חייבים קצת להבין בזה אם אתם קונים נכסים דיגיטליים, תרשמו מי השקיע X,Y,Z, יענו לכם המון אנשים אינטרסנטים, אוקיי? תדברו עם 10 אנשים, אתם הולכים להשקיע כמה עשרות אלפי שקלים, כדי להבין על מה מדובר, אחרי השיחה עם 10 אנשים על אותה חברה, אתם תבינו הכול, אוקיי? הכול, וככה אתם לא תגיעו למצב שתגידו עבדו עליי ושיקרו לי, זה פותר את כל הבעיה.

עמית:    אז אני רוצה להוסיף עוד שתי נקודות מניסיוני, ראיתי הרבה חוזים של הרבה חברות שלקוחות הביאו לי, דבר אחד תקראו את החוזה, תראו אם יש בו הגינות, לא צריך עורך דין בשביל, כי במילים פשוטות אם אומרים לכם שיכולים להעיף אתכם מחר בבוקר ולתת לכם אולי 10% דמי קנייה החוצה למשל, אז כנראה שזה פחות נחמד ממישהו שאומר לכם אם אתם רוצים לעזוב אני אתן לכם 20% מההשקעה, סתם אני אומר מספרים. דבר שני, תבינו את סכום הכניסה, קודם כל אם מתאים לכם לסכן, כי רמות הסיכון, למי שלא ממש מבין בזה, הן ברף היותר גבוה, אבל נגיד שיש חברות שאומרות לכם ה-X כסף שאתם משקיעים, כל ה-X הזה הולך לטובת המיזם, יש חברות שיגידו לכם ה-X, 20%, 30% הולך אלינו לדמי הקמה, דמי הבנה, דמי רצינות וזה, וההשקעה היא בעצם על 70% לצורך הדוגמה, אז אתם צריכים להבין מה טיב החוזה, ועכשיו אחרי שנתתי עוד כמה דברים, אנטולי יכול להשלים את ה-,

אנטולי:  אני הצעתי להגיד, בגלל שכל סוג של חברה כזאת יש כמה חברות, אז אני לא מדבר על מישהי מסוימת, יש חברות שאומרות תביא לי כסף, וכל חודש תביא לי כסף גם, אוקיי? לא רק תביא לי את ההשקעה הראשונית, אלא גם כל חודש תביא לי כסף, עכשיו שמבקשים מכם 30 אלף שקל להקים אתר, להקים את האתר הזה עולה לחברה אולי 500 שקל, אבל יש גם הוצאות מעבר, כי צריך לקדם את האתר הזה, וזה הבעיה.

עמית:    אמרנו, כתיבת תוכן, קידום,

אנטולי:  בדיוק ,להקים אתר אני יכול להגיד שכל אחד יכול להקים היום ולשים ביוטיוב איך מקימים אתר, כל אחד כמעט עם קצת ידע טכני יקים אתר.

עמית:    כן, כן, גם wix נותן פתרונות.

אנטולי:  זה לא בעיה, הבעיה זה לקחת אתר ולעשות ממנו כסף. עכשיו החברות האלה יש להן יתרון לגודל, שזה אמיתי, יש להן הרבה אתרים, יש להן יתרון בנישות, הם מבינים באמת נישות מסוימות, אבל ברגע שאתם משקיעים, בוא ניתן סתם סכום, סכום שלא קיים, 10,000 שקל, הוא לא קיים באיזשהו חברה לדעתי,

עמית:    אני גם לא מכיר,

אנטולי:  אז זה דוגמה טובה.

עמית:    למי שלא מבין, זה נמוך מידי, זה לא,

אנטולי:  משלמים 10,000 שקל, אבל כל חודש אתם משלמים עוד 1,000 שקל, ה-1,000 שקל הולכים לתחזוקה,

עמית:    לקידום הממומן ותחזוקה ו-,

אנטולי:  בדיוק, לא ממומן, לקידום האורגני וכל מיני דברים שיש. עכשיו אומרים לכם אתם תגיעו לנקודת איזון מתישהו X,Y,Z, בינתיים יוצא מצב שאנשים לא חושבים אותו, הם ממשיכים, 10,000 שקל, הם ממשיכים עוד לשלם ולשלם ולשלם, אין הבטחה, אין guaranty שתגיע, החברות לא מבטיחות guaranty, הן נותנות השערה, אוקיי, עד שאתה מגיע לאיזון מסוים, גם שאתה מגיע לאיזון אתה מגיע לרווחיות, למה אני אומר שזה כדאיות? כי זה לא שקר, איך ספק שאחרי 6 שנים יש סיכוי שהוא יחזיר את הכסף, אבל ב-6 שנים האלו הכסף הזה יכל לצבור ריבית יותר גבוהה בדברים אחרים, אז זה עניין של כדאיות ההשקעה, אבל יש חברות שאומרות, וזה אני מאוד אוהב, אני יכול להגיד שאנחנו בתור case study, שחשבנו את מי ללוות, השקענו בכזאת חברה, שמתי כסף, למרות שאני לא חייב, אני יכול לעשות את זה לבד, אז אמרתי נעשה את זה בשביל המעקב, והם היו מאוד הוגנים ואני מכיר במקרה את הבעלים, היו מאוד הוגנים, ושמה אתה שם כסף בהתחלה לא קטן, אני לא אגיד את הסכום כדי לא לחשוף את החברה, אבל אז אתה מתחלק חצי-חצי ברווחים, ויש לך בעלות על האתר, אתה בעלים של האתר, המודל שלהם הוא מאוד הגיוני, המודל שלהם עובד על לידים, שהוא מאוד הגיוני, אני מכיר את התחום הזה אז אני יודע גם שאני עושה את זה, אז הכול היה נשמע לי,

עמית:    אז החברה הזאת עובדת על לידים ולא על השכרה,

אנטולי:  היא עושה השכרה, היא בהתחלה מוכרת לידים, יש לה מודל מסוים שאני מכיר אותו, אני בקיא לעומק בנושא,

עמית:    לא, אני רוצה שאנשים ככה ייכנסו לאווירה שלנו, ברור שאתה מכיר, בשביל זה הבאתי אותך.

אנטולי:  אני לא יכול פשוט לחשוף הכול, כי,

עמית:    לא, לא, העיקרון שאתה אומר, כמו שאמרת מקודם, אם אני מבין נכון, בהתחלה נותנים חודש-חודשיים ללקוחות פוטנציאליים בחינם לידים, ההוא מבסוט, ואז אומרים לו שמע, חבר, שלם X מאות אלפי שקלים,

אנטולי:  אז במקרה שלהם הם מקושרים לכל המשכירים, הם כבר מראש, מהרגע הראשון יש משכיר לאתר, במודל של עיסקאות, אוקיי? אחרי זמן מסוים שהאתר כבר יציב, האתר מושכר ברמה חודשית, וזה מודל הגיוני. עכשיו אני, בגלל שיש לי ידע בתחום, אז טיפה דיברתי מעבר, הבנתי את המודל, אמרתי נשמע לי הגיוני. האם אנחנו נרוויח מזה כסף? אנחנו ספציפית כנראה שכן, כי פשוט אנחנו שמים אותם בפוקוס, בתוך קהילה,

עמית:    לא רק זה, גם לפעמים ללמוד ממישהו שמתחרה או קולגה, זה נותן המון, כי אתה לומד עוד שיטות.

אנטולי:  אני לא בטוח, אני חושב שמבחינת הרמה מה שהם עושים הם עושים משהו דומה, אבל המודל הגיוני מאוד, המודל של האתר שלך הגיוני, המודל מכירה שלהם, שאם אתה רוצה למכור את האתר הם לוקחים רק 10% מהמכירה ועוד עוזרים לך למצוא קונה, שהיום הם יעבדו גם איתנו ואנחנו נעזור להם למצוא קונה, הכול נשמע הגיוני. שהכול נשמע הגיוני, זה שווה.

עמית:    מגניב. אז אני רוצה, זרקת בהתחלה,

אנטולי:  חשוב לי להגיד, זה לא ייעוץ, כי אני לא יודע מה יהיה, זה נשמע שווה, אוקיי, על פניו.

עמית:    המשפט האחרון של אנטולי זה מה שאני אמרתי מקודם, שאני שם את ההשקעות בעולם התוכן הזה ברף היותר גבוה בתיק ההשקעות שלכם, זאת אומרת אם תגידו לי רגע, אבל יש פה החזר השקעה של 20, 30, 40% בשנה, ככה אמרו לנו, ונדל"ן אמיתי, כי השווינו מקודם לנדל"ן אמיתי, זה כולה 2%, 3%, זה לא משתלם, תיבנו לכם את התיק השקעות נכון. מי שלא מכיר, יש קורס חדש שלי, "משקיעים חכם", שאני מלמד שמה מטא-מתודולוגיה איך לבנות תיק השקעות מפוזר, ושחלק יכול להיות במסוכן או הכול במסוכן, אבל זה באמת ברף, כי אולי עוד שנה הקורונה תיכנס לחוטי האינטרנט ולא יהיה אינטרנט, אנחנו לא יודעים, אז, אבל המודל הוא מעניין. זרקת די בתחילת השיחה ולא הרשיתי לך להרחיב כי ידעתי שזה יגיע הזמן, אמרת יש מכפיל של 30, 32, ומכירה. אני רוצה רגע להסביר מה אמרת ושתסביר לנו מאיפה זה בא, כי משהו שם במספרים האלה לי אישית לא מובן. מה שאמר אנטולי, נגיד שיש אתר שמכניס, שיהיה לנו קל, 1,000 שקל לחודש, אז מכפיל 30 אומר ימכרו אותו ב-30 אלף שקל לחודש, ואתם משם בעצם, אם קניתם משהו ב-30 אלף והוא מכניס 12 אלף שקל בשנה, כי אמרנו 1,000 לחודש, אז תוך שנתיים וחצי החזרתם את הכסף, ואז עד הפנסיה, ואם אתם בני 17 עכשיו אז יש לכם 80 שנה ליהנות מתשואה מאוד מאוד גבוהה. השאלה שלי אליך מאיפה בא המספר אצבע הזה, כי ראיתי אותו גם בחו"ל, של ה-30 פלוס מינוס, זה משהו שאני לא מבין אותו.

אנטולי:  מאיפה מגיע המחיר של הדירה שלי?

עמית:    ביקוש והיצע.

אנטולי:  בול. המספר הזה,

עמית:    בהתחלה נבהלתי (צוחק).

אנטולי:  אין מי שקובע את המחיר של הדירה, זה לא, ביקוש והיצע, לגמרי. עכשיו בגלל שיש מסביב פה דירות, אז זה מאזן את עצמו, זה כאילו ביקוש והיצע וכמה שיותר עיסקאות אתה מבין כאילו איפה זה מתאזן, זה תנאי השוק, אוקיי? עכשיו בנכסים דיגיטליים אין הרבה עיסקאות, אז איכשהו נקבע שביקוש והיצע זה בין 24 ל-40, אני יכול להגיד שהיה לנו ריאיון עם בחור שהוא מסין, ישראלי, הוא אמר שבסין אתרי אמאזון נמכרים במכפילים של 80, אוקיי? יותר,

עמית:    כי בונים על צמיחה גדולה מאוד.

אנטולי:  אני חושב שבגלל שיש שמה המון חברות שמתעסקות באמאזון, ויש אמון יותר גדול בתחום הזה של האתרים והנכסים. אני בטוח שמי שהיום ישקיע בנכסים, יעשה עסקה, אם הוא הולך למקום נכון, הוא יעשה עסקה טובה, אני חושב שהמכפילים הם נורא נמוכים בגלל הריאיון שלנו פה, שאנשים לא יודעים, כי זה חוסר וודאות, מה קורה בחוסר וודאות? קשה למכור, אני שאלתי את החבר'ה למה אתם לא מוכרים ביותר כסף? כי אני בחיים לא הייתי לוקח כל כך קצת כסף, אמרו לי קשה למכור, אנשים מאוד סקפטיים, הם לא כמוך מבינים את מה שהולך מאחורי הקלעים, ואני אומר וואלה, אתה צודק.

עמית:    אבל בוא נשאל דבר כזה, אמרנו מכפיל 30 לצורך העניין, שיהיה לנו קל, אבל מקודם הזכרנו שצריך לכתוב תוכן וצריך לעשות זה, זאת אומרת יש עוד הוצאות, שזה לא נשאר לנו נטו בכיס, ה-1,000 האלה לצורך העניין.

אנטולי:  אז שאתה עובד לבד, אתה עושה הכול לבד, נגיד בחברות האלה הן גם לוקחות, כאילו החברה שאני מדבר עליה, לוקחות על עצמן את הבנייה של התוכן,

עמית:    לא, זה כן, אני מדבר על אותם אנשים שחושבים לקנות, בוא ני אעזור לך, נעשה לך פרסומת, אני בד"כ לא עושה את זה, רק שתדע, יש לך סוכנות תיווך לנכסים דיגיטליים, עכשיו מישהו שהוא צייד ומישהו מוכר עכשיו רובי צייד, אז אתה הרי תעזור לו לקנות, לצייד, אבל הצייד, חוץ מה-X אלפי שקלים שהוא יוציא, הוא צריך כל חודש עוד להוציא, מי שעושה את זה לבד,

אנטולי:  אחלה דוגמה דרך אגב, מכל הדוגמאות, צייד (צוחקים). מה אני מציע לו כאילו?

עמית:    לא, אני רוצה שאנשים יבינו, אני שואל, ה-1,000 שקל לחודש שנכנס, זה לא נשאר לו 12 אלף שקל בסוף השנה, כי הוא צריך לקנות, סתם אני אומר מספר, ב-2,000-3000 שקל, כותבי תוכן,

אנטולי:  לא בהכרח, שיכתוב לבד, אם הוא צייד,

עמית:    לא, אני אומר, או לכתוב לבד.

אנטולי:  יש או זמן או כסף להשקיע, אין ספק, כמה? מאוד מאוד תלוי, כמה שיותר יותר טוב, י גם שיטות ויש מה שנקרא ספינרים, זה אתה מכניס תוכן וזה הופך לך לתוכן אחר, צריך קצת לערוך את זה, באנגלית זה מאוד פופולרי.

עמית:    באנגלית יש גם את ה-PLR-ים.

אנטולי:  נכון, יש שיטות לחסוך כסף שמה, אבל כן, יהיה לך עוד הוצאה נוספת שצריך לקחת בחשבון, זאת אומרת שהמכפיל הוא לא באמת 30, הוא יותר.

עמית:    מאה אחוז, אני פשוט רוצה שאנשים יבינו שלבד זה אפשרי, אבל צריך או להבין או לקחת מישהו שמבין.

אנטולי:  יש יתרון לחברות הגדולות האלו, כי הן לוקחות כותבי תוכן במשרה מלאה, זה עולה להן הרבה פחות כסף ממה שתיקח לקח, וזה היתרון של החברות האלו, יש להם הרבה אתרים באותה נישה, הם יכולים לקשר בין אתרים, שזה באמת יש להם יתרון לגודל, אין ספק.

עמית:    מאחר שאני חושב שאני מנחש לאיזה חברה אתה מתכוון,

אנטולי:  יש כמה כאלו,

עמית:    לא, אז לפחות באחת מהן אז גם אני עשיתי איתם טסט לא מזמן, אבל הוא בהתחלה, אז אני עוד לא יודע אם זה יצליח או לא, אבל יאללה, מה יכול להיות. נעבור לשאלה שאני נורא אוהב אותה, כי היא מלמדת המון. מהניסיון שלך, איזה סוגי טעויות נפוצות אתה רואה אצל, או ששואלים אותך או בקבוצה שלך, איזה טעויות אנשים עושים, ובוא נעזור להם לעשות טעויות אחרות ולא את אלה לפחות.

אנטולי:  לגבי נכסים דיגיטליים?

עמית:    כן, או בכלל בעולם הדיגיטל, מה ש-,

אנטולי:  יש קטע, זה לא רק אנשים עושים, אנשים משקיעים המון זמן בלחקור שטויות, כמו כמה יחסכו כסף בחבילה שלהם בהוט, עוד 10 שקל פחות 10 שקל, ופחות חושבים על דברים הגדולים, בהשקעות, אני גיליתי גם שמי שיודע לעשות כסף, הוא לא בהכרח יודע להשקיע, זה שני דברים שונים לגמרי, זה הבנתי רק לפני שנתיים בריאיון עם קולגה שלנו, אורה האופטימית,

עמית:    אורה היא פרק 4 בפודקאסט, היום אנחנו ב-56, היא הייתה 4.

אנטולי:  אני יכול להגיד שבזכותה גיליתי שאפשר קרן השתלמות להפוך אותה ל-IRA, ופשוט הבנתי איך לסחור פעם ראשונה בכסף שלי ולא,

עמית:    על IRA יש פרק 48, עם יואב זליקוביץ'.

אנטולי:  יש לך על כל תחום כבר (צוחק)

עמית:    לא, אני מנסה,

אנטולי:  אז מה באתי להגיד? סורי, ברח לי.

עמית:    איזה טעויות, שהם יותר מידי חוקרים על ה-10 אגורות לחסוך,

אנטולי:  כן, על דברים אמיתיים, כמו שאמרתי ללכת, לשים איזה פוסט בקבוצה, להגיע ל-10 אנשים, לדבר עם ה-10 אנשים, אתה תבין מי מחרטט אותך, מנסה למשוך אותך, דרך אגב, עוד משהו, החברות האלו, כולם דרך אגב, יש להן תכניות שותפים, שותפים זה כאילו נגיד בקלות, אני עכשיו מביא חבר, אני אקבל מהחבר הזה 10% מההשקעה שלו, עכשיו כל מי ששמה משוחד, אוקיי? משוחד, אני אגיד לך יותר מזה, אנחנו יש לנו שותפות כזאתי בחברה, אבל לא בגלל ה-10%, זה נותן באמת פתרון לאנשים שעוקבים אחרינו, אבל מי ששמה משוחד, עכשיו תדבר גם עם אנשים שהתאכזבו, ממה הם התאכזבו, מהיחס? יכול להיות שזה מהיחס, יכול להיות שלא התאים להם האינטראקציה, או מהכסף? אולי הכסף סבבה, אז יכול להיות שהיחס זה לא נורא, יכול להיות שמשהו ספציפי, תבינו לעומק ואז יהיה לכם קל לקבל השקעה, לא מהאיש מכירות תשאלו את השאלות, האיש מכירות יש לו אינטרס אחד בלבד, אמיתי.

עמית:    איזה עוד טעויות, אני פשוט עוקב אחרי "החשדניסטים", גם בתחומים שאני לא מבין, זה חלק מהידע הכללי שאני צובר, זה הלמידה שאני עושה,

אנטולי:  איזה כיף שאתה עוקב אחרי "החשדניסטים", זה מחמיא לי.

עמית:    לא, אני הרבה זמן, לדעתי כבר איזה שנה וחצי, שנתיים. איזה טעויות אתה רואה שאנשים הולכים לעשות ואתה לא יכול לעזור לכל אחד, אחד הדברים שאני רוצה, אני רואה שצריך לדובב אותך על זה, ישראלים לא אוהבים לשלם, הם אוהבים הכול בחינם, אני רואה אותך לפעמים עונה לאנשים קחו שעת ייעוץ איתי, איתו, איתם, זה יחסוך לכם אחרי זה,

אנטולי:  אני לא מסכים עם זה, זה אמונה מגבילה.

עמית:    סבבה, אז אני אומר, בוא תנפץ לי אותה ותעזור לאנשים להבין איך לרכוש ידע, איך לצלול, ללמוד בעולם התוכן הדיגיטל בכלל, לאו דווקא נכסים.

אנטולי:  אני יכול להגיד שישראלים לא שלא אוהבים לשלם, ישראלים יותר חשדנים. אם תבוא לאוסטרלי ותגיד לו, זה הרבה יותר קל, ואז הוא ישלם, ואז אתה אומר הנה, אוסטרלים משלמים, ישראלים פחות, ישראלים נורא חשדנים, אוקיי? זה דבר ראשון. סורי, ברח לי מהראש מה שאלת שוב.

עמית:    לא, זזה בסדר, כי יש לי השפעה מאגית על הזה. אני רואה תשובות שלך לפעמים שאתה אומר לאנשים בואו תתייעצו, תחסכו לעצמכם טעויות, אנחנו פשוט עכשיו בחלק של איזה טעויות אתה רואה שאנשים עושים, אני מנסה כאילו שתיזכר איזה כל מיני סוגיי טעויות אנשים עושים, כדי שנעזור להם, בנכסים דיגיטליים או בכלל בעולם הכניסה להיות עצמאים למשל.

אנטולי:  אנשים מסתנוורים ממספרים קודם כל, הם רואים פרסומת, בד"כ פרסומות נורא, איך אני יודע שפוסט יהיה לו הרבה לייקים, הרבה תגובות? אני שם מספר, עכשיו היה לי וובינר איך עושים כסף מאפליקציות, אני עושה אפליקציות, שמתי 200 אלף שקל, שזה ההכנסות שהיו לי בשנה האחרונה בחשבון (לא ברור, [00:45:54.20]), אמיתי, אוקיי? כמה תגובות, בכלל זה רק חשבון אחד, זה חשבון משותף, אף אחד לא יודע מה זה, אתה מבין? אנשים נורא נתפסים לאיזה מספרים, ולא מעניין אותם שום דבר אחר, תסתכלו אם אתם מבינים בתחום הזה, אם זה מעניין אתכם, קחו עוד פרמטרים חוץ מהמספר שקופץ לכם לראש, אך תהיו גרידיים בהשקעה שלכם, תחשבו מעבר, אל תתלהבו יותר מידי, תיקחו את ההחלטות החשובות בצורה איטית ומבוקרת, ואת ההחלטות הלא חשובות, כמו מה ללבוש בבוקר, או דברים כאלו, בצורה מאוד מהירה, או בעסק שלכם, אני מאוד מאמין, כאילו יש החלטות בחיים שצריך לקחת לאט, כמו עם מי אתה מתחתן, זה מאוד חשוב, זה גם קבלת החלטות, אני רואה אנשים שמתחתנים מהאינטרסים הכי לא נכונים שיכולים להיות, ואני אומר אוי ואבוי, הם הולכים להתגרש עוד מעט, הם מתגרשים אחרי כמה שנים, וככה זה בכל החלטה בחיים, קחו את ההחלטות החשובות לאט, ההחלטות הלא חשובות מהר, ואיזה טעויות הם עושים, זה טעות, זה קבלת החלטות, לא יודעים לקבל החלטות נכון, הם,

עמית:    אני אעזור לך רקע, אדם שמקשיב לנו והוא שכיר/שכירה, והם שוקלים לפתוח עסק עצמאי בעולם הדיגיטל, אמרנו בתחילת השיחה דיגיטל זה רחב, אני יכול להגיד שהבן שלי למד עכשיו, סיים לא מזמן הנדסת בניין, ופתאום קורונה מה קורונה, אין ביקושים, ואיכשהו באו אליו שיתחיל ללמד חישובי כמויות, מלהיות בטוח שהוא יהיה שכיר, פתח עכשיו עוסק פטור ואולי כבר מהר מאוד יהפוך להיות עוסק מורשה, מבחינתי זו עבודת דיגיטל, כי הוא עובד מהבית, מדריך אותך בזום, לפעמים עושה את העבודה, מה שאני רוצה להגיד, אותם שכירים שמקשיבים לנו ואומרים אנחנו רוצים לעבוד מהמחשב, כי אמרנו נוודים דיגיטליים, איזה טיפים אתה יכול לתת להם, סלאש טעויות שאחרים עושים, כדי שהם יצליחו לעשות את הבדיקה הנכונה לעצמם.

אנטולי:  קודם כל לא ללכת לתחום בכלל חדש לגמרי, כי זה מאוד קשה להתחיל תחום חדש, גם ככה אתה עצמאי ולא שכיר, זה שני דברים שונים במוח, זה כאילו מוח אחר, ללכת לתחום שאתם מכירים אותו יחסית, סתם לדוגמה, בוא ניתן דוגמה מהנדס, אוקיי? אתה כנראה תלך לתחום שיותר טכני, לא יודע, תלמד תיכנות ב-CSS או כל מיני דברים כאלה שאני לא מבין, וללכת לזה, להתחיל, אנשים מפחדים לעשות את הצעד הראשון, קודם כל להתחיל, זה טיפ ראשון, וב', תחשבו על הדבר הכי גרוע שיכול לקרות, בד"כ כלל הם יגידו אני לא אצליח להביא לקוחות, זהו, אני אפתח עוסק פטור אני אסגור אותו אחרי שנה עם קנס על, לא יודע, 1,000 שקל על הדוח שנתי, להתחיל, תתחילו מדבר הכי פשוט שיש, כשאתה עושה שירות ללקוח, לקבל כסף, אל תחשבו על העסקים הגדולים מידי האלו של לבנות חנויות דיגיטליות, חנויות מסחר, כי להתחיל מאפס ל-100 ולהצליח, נורא קשה לכל אחד, תתחיל ממשהו קטן שאתם לומדים סקיל מסוים לתת שירות, זה יכול להיות כל דבר, זה יכול גם בתחום שלכם דרך אגב, אם התחום שלכם רלוונטי לעבודה מרחוק, ייעוץ או כל דבר אחר.

עמית:    ואני רוצה להוסיף על זה שתשאלו אץ עצמכם האם אתם רוצים להיות יותר עובדים פסיביים, אקטיביים, איזה ידע יש לכם, כי גם פה יש הרבה פעמים אנשים אומרים אני רוצה לעבוד שעה ביום, זה לא עובד, אני לא מכיר את אנטולי, את הלו"ז שלו, אבל אני בטוח שהוא עובד הרבה שעות, כמו שהוא אמר בהתחלה הוא לא רואה בזה עבודה כי הוא נהנה,

אנטולי:  אני אגלה סוד אבל, אני יכול לא לעבוד היום בכלל, אבל כמה עבדתי קשה בשביל זה, זה פשוט אתה יוצר לעצמך את הזה, תחשוב שאתה מוכר ספרים, אתה פעם אחת כותב את הספר, הספר מצליח, סתם דוגמה, אבל זה גם יכול להיות קורס דיגיטלי, אבל מי שאוהב את הדברים האלה לא יכול להפסיק לעבוד, גם אתה, אתה לא יכול להפסיק כי אתה אוהב את מה שאתה עושה, אתה עושה דברים, אתה יוזם, זה ממכר, אני יכול להגיד שמי שאוהב את זה, הוא יתמכר, הוא לא יפסיק, הוא לא יחשוב על לעבוד שעה ביום, בוא נגיד ככה.

עמית:    נכון, כי אתה מרגיש שאתה עוזר לכל כך הרבה אנשים או מסייע, אז אתה פשוט נהנה, אתה אומר למה שאני לא אעזור לעוד יותר אנשים. אני רוצה רגע שנדבר על תחום ה-affiliates, זה תכניות שותפים, הזכרת שיש גם לאתרים הגדולים, האם אתה חושב שזה מקור שהרבה אנשים יכולים להיכנס אליו, כי יש המון סוגי אפיליאציות, תסביר בעיניים שלך, כי היה לנו פרק אחד על אפיליאציות והזכרנו את זה, אבל אני, כל מרואיין שיכול לתרום, אני רוצה לשמוע את דעתו.

אנטולי:  אני יכול להגיד שאני מרוויח בחודש מה-affiliate יותר מ-10-15 אלף שקל, ואני לא עושה affiliate. אני אסביר מה זה affiliate, זה לצורך העניין עכשיו, סתם דוגמה, עשיתי שידור בקבוצה שלי עם מישהו, אתמול היה לנו שידור האמת, עם בנאדם שמומחה בהאצת אתרים, אוקיי? יש לו קורס, קורס בתחום האצת אתרים, האצת אתרים זה להפוך את האתרים ליותר מהירים, יש לי קבוצה של אנשים שבונים אתרים, נכסים דיגיטליים, בסוף השידור הבאנו 5% הנחה בלינק מיוחד ל-affiliate, וכל מכירה אנחנו מקבלים 250 שקל לכל החיים, עכשיו זה הולך לרוץ אצלנו באתר, זה הולך לרוץ ביוטיוב, כל פעם שתהיה שאלה על מהירות אתר אנחנו נשים את הלינק הזה, וזה affiliate שאתה מרוויח ממנו כסף כל הזמן. יש סוגי affiliates סוגים, מי שמתעסק ב-affiliate ברמה מקצועית, בשונה ממני שאני לא מקצועי, שאני יכול להרוויח יותר ממנו, הוא לוקח איזה מוצר מסוים, בונה על המוצר הזה משפך שיווקי זה נקרא, מביא אנשים לרשימת תפוצה, תחום שאני חושב שהוא לא מעניין, אין בו איזה סיפוק מסוים חוץ מכסף.

עמית:    אוקיי, אז אם אני לוקח את התחום הזה רגע ומתמצת אותו למשפט אחד, אתה אומר בהחלט אפשר להרוויח מזה כסף, כי עובדה שאתה מצליח ליישם,

אנטולי:  המון,

עמית:    אישית גם אני, מהמון תחומים, וכל אחד שיבחר איזה סוג אפיליאציה הוא רוצה, מה מעניין אותו, כמו שאמרנו מקודם, תלכו לתחומים שמעניינים אתכם.

אנטולי:  אני אגיד משהו, אם אתה יודע לפרסם בצורה ממומנת בפייסבוק ולהפוך כל 90 אגורות לשקל, אתה תרוויח עד אינסוף.

עמית:    זה נכון. אחד הדברים שאתה מאוד מאוד מאמין בהם, כבנאדם וכ-, אני מכיר אותך כאיש עסקים, לא יודע איך אתה בדברים אחרים,

אנטולי:  איש עסקים עם גופיה.

עמית:    זה לא סותר, כי אמרנו, אנחנו בדיגיטל מהבית אם אפשר, או ממשרד ליד הבית, רציתי לשאול אותך על הדרך שאתה מאמין מאוד לעבוד עם שיתופי פעולה, כי גם הגדרת את עצמך בזה שאתה אומר אני איש של שיתופי פעולה. תסביר קצת ותיתן לאנשים, כי לפעמים אנשים נורא נכנסים לבונקר, הוא יגנוב לי, הוא ייקח לי, אני לא אגלה לו, אתה הפוך, ספר לנו.

אנטולי:  אני קיצון מאוד בשיתופי פעולה, היום כל מה שאני עושה זה בשיתופי פעולה, תמיד שואלים אותי אתה משווק, אתה מפרסם, אני לא יודע לפרסם בפייסבוק, אני כותב עם המון שגיאות כתיב, אני תכלס לא יודע לעשות כלום חוץ מלמכור טוב, להיות מה שנקרא פושר, ולקשר דברים ביחד, אוקיי? כל שאר הדברים אני מחפש מישה שמשלים אותי בכל עסק, יש לי עסק למכירת לידים, אני סה"כ סוגר את העיסקאות, וזהו, אני סוגר את העסקה, מקשר אותה לבנאדם שבעצם מביא את הלידים, לוקח מישהי שעובדת איתי שמנהלת את הקטע החשבונאי, וזהו, וזה שיתופי הפעולה שיש לי, ויש לי עסקים יותר גדולים שאני לצורך העניין הצד העסקי בעסק, ויש מישהי שמנהלת את כל העסק ועושה את העבודה עצמה, עכשיו זה מקובל בפני שנינו, יכול להיות שבשלב מסוים היא תגיד שמע, לא בא לי לעשות את העבודה, בוא ניקח מישהו אחר שיעשה את העבודה ואני ואתה ננהל אותו עסקית, זה גם משהו שהולך עכשיו לקרות, אבל זה שיתופי פעולה, אני חייב מישהו שישלים אותי, אני טוב בצד העסקי, אני טוב לקחת, אני תמיד אומר אני טוב לקחת דברים, להסתכל עליהם, ואיך עושים מזה כסף, זה סקיל שהוא שווה המון, יש אנשים שטובים בלבנות דברים, ואני מחפש אנשים שלצורך העניין יש להם דברים מטורפים, מיזמים מטורפים, אין להם מושג איך לעשות את השיתוף פעולה הזה, וזה נורא קשה אם אתה לא עושה את זה, זה כמו שריר, אתה מאמן את זה, ובעצם ככה אני מתקשר, ואני מאוד מאמין בריבוי הכנסות, אז אני עושה המון שיתופי פעולה, עובד המון על זה, על כל השיתופי פעולה, עד שהם הופכים לאוטומטיים, יש היום שיתופי פעולה שעשיתי לפני 3 שנים, שמכניסים לי פסיבית המון כסף כי זה כבר רץ, אפליקציות, שיתופי פעולה אחרים, כבר יש סיסטם עם צוות ומאמין גדול, אני מציע לכל אחד לעשות שיתופי פעולה כי מאוד קשה להיות לבד.

עמית:    אז הסיבה ששאלתי את זה היא שהרבה פעמים אנחנו, כעם ישראלי, אנחנו חשדנים ואנחנו מפחדים שייקחו לנו, מה שחשוב בשיתוף פעולה, וגם הזכרנו את זה, אנטולי אמר, עקצו אותו בשיתוף פעולה הראשון, תעשו הסכם ברור עם השותף או עם השותפים בהתחלה, מי עושה מה, מה חלוקת האחרות, אם שמים כסף האם שני הצדדים שמים כסף או אחד שם וההכנסות הראשונות מכסות לו את זה, כל הדברים האלה שאם תעשו את זה כשאתם מחייכים וזה בהתחלה, אז אין בעיה לאף אחד על כלום, וכשעושים את זה כשאתה מגיע לפינות, זה לא יוצא טוב, אז,

אנטולי:  ההסכם הזה גם לא חייב להיות משפטי, זה יכול להיות על קובץ גוגל דוקס, אבל לרשום את הנקודות הגדולות ולהוסיף, אני יכול להגיד שאני, יש לי עכשיו שותף שאפילו לא עשינו שום הסכם, כי מבחינתנו הכול חצי-חצי על הכול, אבל בד"כ זה לא המצב, כי שנינו כבר הכרנו.

עמית:    אבל זה מסוכן, כי עוד פעם, אולי כי אתם מכירים הרבה שנים וזה, אבל,

אנטולי:  אנחנו שנינו אותו סגנון בקטע הזה, אבל עוד פעם, אני כבר בעל ניסיון, מי שלא בעל ניסיון, חובה לעשות הסכם שברור מה הציפיות גם, תיאום ציפיות אחד עם השני, אני גם עושה הסכמים עם מי שאני פחות מכיר, אותו פשוט הכרתי, אז כן, מסכים איתך.

עמית:    אז מעבר לתיאום ציפיות, אני מציע לכם גם לחשוב על איך נפרדים, כי זאת אחת השאלות הכי קשות, מגיעים ברגע האמת בידידות, לא פיצוץ כמו שאנטולי רימה, אני לא מדבר על רמאים, מרגישים,

אנטולי:  לא אנטולי (צוחק)

עמית:    אנטולי סליחה, וזה כבר לא מתאים, ואז אתם צריכים להיפרד.

אנטולי:  כן, כן, זה גם קורה,

עמית:    וזה יכול לקרות יפה, כמו גירושים הזכרת מקודם, אם עושים את זה יפה זה יפה, אם עושים את זה מכוער זה מכוער.

אנטולי:  זה יכול לקרות, זה גם תמיד קורה מתישהו, זה קורה או באקזיט, שמוכרים הכול, וזה הכי כיף ככה להיפרד, ובד"כ זה לא קורה ככה, בד"כ זה קורה,

עמית:    לא, בד"כ אחד רוצה להמשיך, אחד לא רוצה, ואז זה שלי וזה שלך ואז העסק נסגר כי לא מגיעים לעמק השווה.

אנטולי:  ושימו לב עם מי אתם עושים את השותפות, מי הבנאדם, לא אם הוא טוב מאוד בקטע טכני או מקצועי, זה פחות משנה, זה משנה, אבל שהוא בנאדם, ואתם תדעו שאתם יכולים לעשות פרידה שהיא טובה, דרך אגב זה לא רק בעסקים, גם כשמתחתנים זה ככה.

עמית:    אני נשוי לאותה אישה כבר כמה? אנחנו 34 שנים נשואים, אבל רובכם פה עוד לא נולדתם אז, אז אני לא,

אנטולי:  34 שנים זה הרבה.

עמית:    זה המון, תאמין לי זה המון. אנחנו ממש מתקרבים לסוף, אז אחת השאלות כמעט אחרונה, זה מה הדרך הנכונה לדעתך לצבור ידע, ללמוד, בעולם הדיגיטל, ולא משנה איזשהו מקצוע או נכסים דיגיטליים, זאת אומרת האם זה דרך קבוצות פייסבוק, האם יש איזשהם הדרכות, ספרים, אישית אני לא מכיר שום ספר עדיין שנכתב, בארץ לפחות, יש את ראסל ברנסון, שיש דברים שהוא מדבר עליהם באנגלית, אבל יותר משפכי שיווק. קצת תן לנו, איך,

אנטולי:  דווקא עידן וולר אם אתה מכיר הוציא עכשיו ספר חזק.

עמית:    אני מכיר את האיש, לא ידעתי שהוא הוציא ספר.

אנטולי:  הוא הוציא ספר, אני גם רוצה להוציא ספר, פשוט צריך לכתוב אותו.

עמית:    יש לי הוצאת ספרים מומלצת, "סיפור פשוט", של אשתי ושלי.

אנטולי:  אשתי עכשיו כותבת ספר דרך אגב.

עמית:    אז היא גם מוזמנת.

אנטולי:  אוקיי, אז שאלת איפה ללמוד.

עמית:    איפה ואיך.

אנטולי:  עולם הדיגיטל הוא מאוד גדול, לא דווקא ללכת לבתי ספר הגדולים לדיגיטל, זה סוג של תחליף לאוניברסיטאות היום, זה נהיה כזה טרנדי, מי שמלמד אתכם שם זה בד"כ אנשים שהם לא ברמה, זה כאילו מרצים לזה, זה לא רמה הכי גבוהה, יש רמות יותר גבוהות ואיך מגיעים אליהם? קודם כל מה אתה רוצה ללמוד בתחום הדיגיטל? ללמוד סתם בכללי בתחום הדיגיטל זה כמו ללמוד תואר כללי, כמו ללמוד יחסים בינלאומיים, כל מיני תארים כאלו, ניהול, זה צריך דברים מסוימים, אם תהיה מומחה בתחום מסוים, נגיד בחרת עכשיו מומחה בטלגרם, אוקיי? פלטפורמה שהיום לא הרבה מכירים, אבל אם תתלמד להיות מומחה בטלגרם, תרשום באתר כמו udemy, זה אתר לקורסים אמריקאים, תיקח 3 קורסים לטלגרם שעולים כל אחד 20 דולר, זה אחלה התחלה ללמוד, השקעת 60 דולר וקיבלת מלא ידע ויש לך ידע הרבה יותר גדול, אני יכול להגיד לכל אחד פה, תלכו ל-udemy, תלמדו 2-3 קורסים באותה נישה, אתם כבר תוכלו לתת שירות בתשלום למישהו אחר, כמעט בכל תחום, לא בכל התחומים אבל כמעט בכל תחום, במיני נישות.

עמית:    ובהחלט כמו שהזכרנו לאורך כל השיחה, יש גם קבוצות פייסבוק בארץ או בחו"ל.

אנטולי:  ברור, ברור, קבוצות פייסבוק, לשאול שאלות, זה לא היה פעם, אתה יכול ככה להתקדם נורא מהר, אתה שואל שאלה,

עמית:    וכבדהו וחשדהו בחלק מהעונים.

אנטולי:  נכון, אבל לאט לאט אתה גם מכיר, ברגע שאתה נמצא אתה מכיר על מי לסמוך, על מי לא לסמוך, וכן אני מציע לעשות שיחת ייעוץ לא עם היועץ הראשון שאתם רואים, או מחפשים יועץ בגוגל, בנאדם שאתם עוקבים אחריו ואומרים וואלה, זה בנאדם שאני רוצה להיות כמוהו ולהגיע למה שהוא עושה, גם אם הוא לא יועץ, תשאלו אותו כמה כסף הוא רוצה לשעת שיחה ותנסו להוציא ממנו הכי הרבה מידע שאתם יכולים, מומלץ ככה לבחור יועצים.

עמית:    מסכים, מסכים. אז אנחנו מגיעים לסוף, ותמיד הסוף זה אותה שאלה זהה, אני מבקש 3 טיפים לחיים, פרקטיים, לא משנה אם דיברנו עליהם או לא דיברנו עליהם, ככה לארוז את עולם הנכסים הדיגיטליים, לעבור מעצמאי לשכיר, סליחה, משכיר לעצמאי, כל מה שדיברנו, מודלים שונים, ככה תן לנו 3 דברים.

אנטולי:  אבל הטיפים לא יהיו קשורים לעולם הדיגיטלי,

עמית:    אמרתי כל תחום שאתה אישית, אתה, אנטולי מה הוא רוצה לתת לאנשים.

אנטולי:  אוקיי, החלטות, אנשים קשה להם לקבל החלטות, כי לפעמים הראש והלב לא הולכים לאותו כיוון, אז דווקא תלכו עם הלב, יש משהו בבטן כאילו שאומר דברים נכונים הרבה יותר מההחלטה שנראית בפועל, בד"כ לא רואים את זה בשנייה הראשונה, אבל רואים את זה בהמשך, דווקא ללכת עם הלב, והדיסוננס הזה שאומרים לך הכול, הנה, זה שווה, אבל מה שאומרים לך זה לא זה, לך עם הלא זה, עם ההפוך, זה דבר ראשון. דבר שני, סבלנות והתמדה, אני חושב שאחת הסיבות שאנשים לא מצליחים, בכלל בהרבה דברים בעסקים, סבלנות והתמדה וכאילו פשוט לא מספיק מתמידים, זה הכול, ואנשים נכנסים לדברים שלא יודע אם להגיד גדולים עליהם על ההתחלה, יש איזה שלב מסוים שצריך לעבור, אתה לא תפתח עכשיו קניון, אתה צריך להתחיל במשהו מסוים, להתחיל בהדרגתיות, כמו שאמרתי זה די דומה להכול, לא לחשוב להיות מיליונר תוך שנה, האם אתה יכול להיות מיליונר תוך שנה? ברור שאתה יכול להיות, אחד ל-,

עמית:    אם תקבל ירושה, אבל מהעסק שלך זה,

אנטולי:  לא, אחד למיליון, לא, גם העסק שלך, אתה יכול פתאום להמציא איזה משהו,

עמית:    פייסבוק יש אחד, מיליונים ניסו,

אנטולי:  בדיוק, אני רק אומר שאל תבנה על זה, לא על זה בונים, אז תגיד לי אם הוא יכול גם אני יכול, ברור שאתה יכול, אבל יש המון אלמנטים שלא תלויים גם בך, קורונה, מישהו פתח עסק, הגיעה קורונה, אין מה לעשות, אז לקחת, כאילו להתחיל בהדרגה ולהשתפר ולבנות את עצמך, יש איזה תהליך שצריך לעבור, שלוקח המון זמן, ואין בו הרבה קיצורי דרך, מי כמוך יודע שהיה בתפקידים שונים ועבר דברים, אז תיקחו את הזמן אם אתם חבר'ה צעירים וגם אם אתם לא צעירים, אל תנסו לכבוש את העולם תוך שנה.

עמית:    וואלה זה אחלה 3 טיפים, כי הם יכולים להתקשר לעולם הדיגיטל, לעולם העסקים, אבל גם לעולם החיים הפרטיים. אז אנטולי תודה רבה על הזמן, תודה רבה על האירוח.

אנטולי:  תודה לך, תודה רבה לך.

עמית:    מאזינים יקרים תודה רבה, מי שבמקרה הגיע אלינו עכשיו בפרק הזה, תקשיבו לפרקים קודמים, ספרו להורים, לשכנים, למכרים, כדי שכולם ייהנו, וניפגש בפרק הבא, תודה.

עוד לא נרשמת למייל?

בואו לקבל ממני עדכונים שוטפים ומרתקים בעולם הכסף וההשקעות

שתפו את הפרק הזה עם אחרים:

פייסבוק
טוויטר
לינקדין

תודה שבחרת להצטרף אלי ולצעוד בדרך לרווחה כלכלית

בנוסף, אני מזמין אותך לקרוא את תקציר הספר

לחשוב עשיר להיות עשיר

המדריך לעצמאות כלכלית של עמית עשת

המדריך לעצמאות כלכלית ב-10 שלבים

למי שרוצה יותר כסף בבנק

הכניסו כתובת מייל וקבלו את המדריך עכשיו!

מתנה ממני אליך:

המדריך לעצמאות כלכלית שכבר עזר למאות אנשים

כולם רוצים בטחון ורווחה כלכלית, איך עושים זאת נכון?

במדריך פרקטי זה ניתן למצוא תשובות על שאלות אלו ורבות אחרות.